Jak vnímám barvy

By Jáchymův svět - května 12, 2015

Občas má člověk takový ten zvláštní den, kdyby se chtěl s někým podělit o něco málo ze svých názorů, ale dlouhou dobu dumá nad tím o co vlastně. Nakonec mě napadlo jedno jednoduché téma a to jsou barvy.


Barvy nás provází po celý život od narození až po smrt, pokud tedy nemáme tu hroznou smůlu a nenarodíme se slepí. Každý z nás vnímá barvy jinak, takže zde opět platí to, že pokud na jednoho působí daná barva příjemně, na druhého zas může působit jako červená na býka. Pokud to bude někoho zajímat, tak čtěte dál, popíšu Vám mé vnímání barev a co pro mě znamenají. 

Fialová 

Začnu mou nejoblíbenější, doslova milovanou barvou a tou je fialová, nebo honosněji purpurová či nachová barva. Proč mám nejraději zrovna tuto barvu? Odpověď je nasnadě. Od pradávna, někdy od starověku, byla purpurová barva luxusní a drahou záležitostí. Ve starověku se její výrobou proslavili například Féničané (zakladatelé Kartága), obývající především přístavní města v Sýrii a Palestině. 

Purpur se brzy stal barvou vznešeného postavení, tógy s nachovým pruhem nosili například římští senátoři. Později se fialová stala barvou císařů, kterým příslušela. Komnaty, ve kterých se rodily děti byzantských císařů byly celé fialové a o některých následnících trůnu se pak říkalo, že byli zrozeni v purpuru.

V dnešní době už samozřejmě není fialové tričko dražší, než trička jiné barvy, přesto si tuto barvu v duchu stále spojuji se vznešeností. Tím samozřejmě nechci říci, že bych sebe samotného považoval za kdovíjak vznešeného, jen vysvětluji, proč k této barvě chovám takovou lásku. 

Červená

Červená je mezi lidmi také velmi oblíbená barva, už dávno neplatí, že se jedná o barvu, která se přiřazuje k něžnějšímu pohlaví. Pro mě osobně je červená barva velmi živočišná. Je to barva vášnivá, nádherná, plamenná. Červená je také často spojená s láskou. Na druhou stranu je to také velmi agresivní barva, vždyť s agresí se červená také nejvíc pojí. Krev je rudá, když se rozčílíme, také říkáme, že vidíme rudě. Je to pro mě zajímavá barva, kterou mám rád, ale jen při zvláštních příležitostech.

Oranžová

Klasický odstín oranžové barvy pro mě osobně představuje tu typicky nepříjemnou barvu, jeví se mi jako vyloženě odporná a nemám jí rád. Jemnější tóny už mi tak nevadí. Nic proti gustu, oranžově bych si ale nikdy nevymaloval.

Žlutá

Žlutá je barva života, barva Slunce, barva nás všech, kteří jsme se narodili ve znamená lva. Žlutá mi nevadí, třebaže bych si v jejím odstínu byt také nevymaloval. Žluté tričko na sebe? Proč ne. Je to výrazná barva, která jistě vzbudí pozornost. Bohužel budí i tu negativní pozornost a je přímo atraktivní pro mušky.

Zelená

Zelená, podobně jako žlutá, je barvou života. Mám tuto barvu rád, v dětství dokonce byla má nejoblíbenější. Se zelenou si spojuji mé nejoblíbenější roční období, tedy jaro. Mám to rád, když se všechno zelená a působí tak čerstvě a svěže. Zelené oblečení však moc v lásce nemám.

Modrá

Modrá je pro mě velmi atraktivní barva. Je to barva se kterou se nejčastěji spojuje voda, moře, oceány... Ale také obloha. Mám rád modrou barvu protože pro mě představuje klid, bezpečí, neutralitu. 

A jaké barvy máte rádi vy? :)
  • Share:

You Might Also Like

0 komentářů