Madonna

By Jáchymův svět - května 24, 2015

Nebyl bych to snad ani já, kdybych nevěnoval aspoň jeden článek na svém blogu Madonně. Nepochybuji o tom, že když se vysloví Madonna, nevybaví se vám jako první soška panny Marie, nýbrž nejúspěšnější a nejprodávanější zpěvačka všech dob.


Madonna, zdroj: https://instagram.com/madonna/


Proč je pro mě Madonna tak zajímavou osobností? Proč je mou nejoblíbenější zpěvačkou? Proč je pro mě inspirující osobností? Všechny tyto otázky se budu snažit zodpovědět v tomto příspěvku. 

Bylo mi asi jedenáct let, v té době nám doma často hrála hi-fi věž na plné pecky a já poprvé uslyšel píseň Frozen, která mě naprosto uchvátila. Vůbec jsem si v té době neuvědomoval, kdo onu píseň zpíval. Pak jednou, jel jsem si tak autem a slyšel jsem píseň Like a Prayer. "Kdo to zpívá?" zněla má otázka. "To je Madonna." Dozvěděl jsem se.

A tak někdy v té době jsem se stal zpěvaččiným fanouškem. Ne, opravdu jsem nikdy nepatřil mezi ty šílené fanoušky, kteří si celý pokoj vylepili plakáty svých idolů. Fandil jsem a fandím dodnes jiným způsobem. Krom toho, jsem fanoušek věrný. Většina lidí mého věku poslouchá to co právě frčí a považují se za velké fanoušky (například Lady Gaga), jenomže když se jim ten a ten zpěvák nebo zpěvačka omrzí, rychle přesedlají na jiného interpreta a na toho před tím rychle zapomenou. To není můj případ. Na Madonně jsem vyrůstal a zůstávám u ní dodnes.

Čím mě tedy tak fascinuje? Co si budeme povídat, živý zpěv není její silnou stránkou, ona to vlastně vůbec není tak skvělá zpěvačka, jak by se mohlo zdát. V čem tedy spočívá tajemství jejího úspěchu? Čísla totiž mluví jasně, Madonna je nejprodávanější a nejúspěšnější zpěvačkou všech dob, zapsanou i v Guinessově knize rekordů.

Madonna se narodila ve znamení lva, tak jako já. Dokonce má narozeniny ve stejný den, kdy já mám svátek. Pokud se člověk ohlédne do minulosti a nastuduje si zpěvaččin životopis, zjistí, že ona prostě zkrátka měla vždy svou vizi za kterou si šla. Věděla co chce, čeho chce dosáhnout a chtěla v tom být nejlepší. To byly její plány a cíle a dodnes jsou. Řekla si budu nejlepší a tak to prostě udělala. Jiná cesta pro ní nikdy neexistovala. 

Na rozdíl od jiných zpěvaček a zpěváků, Madonna své vizi zřejmě také vždy věřila. Nikdy totiž nezažila pád v pravém slova smyslu, tak jako jiní zpěváci, kteří se pak vraceli buď ve formě Comebacku, nebo vůbec. 

Madonna byla vždycky výkonný stroj, který nikdy nepolevil. Silná žena, která neustupovala a nevzdávala se. Třebaže naživo zpívat moc neuměla a neumí, uměla muziku dělat, každé její album, aspoň dřív, přineslo na trh něco nového, dosud nepoznaného a neokoukaného. Nesmazatelně se tak zapsala do dějin moderní hudby. Vždyť, když si člověk přečte něco o dnešních mladých zpěvačkách, kterým Madonna stále hravě konkuruje, dozví se, že je jejich inspirací. 

Vždycky když jsem se hrdě přihlásil k tomu, že mou nejoblíbenější zpěvačkou je právě Madonna, narážel jsem u svých vrstevníků na nesouhlasné bručení. Vyjadřovali se o ní většinou velice nelichotivě, v tom stylu, že je to stará baba atp. 

Většinou něco podobného čtu i u recenzí na Madonniny dnešní desky. Že prý je to dáma v letech, že by se podle toho měla chovat, že by měla vydávat zralejší hudbu a podobně. Myslel jsem, asi naivně, že hudební magazíny a kritici by se měli zabývat kritikou hudby a ne zpěvaččina zevnějšku.

Krom toho. Ano Madonna brzy oslaví 57 narozeniny. Ano má žilnaté ruce... Ano, mohla by být babičkou. Ale proč? Proč by se měla Madonna, nebo vůbec kdokoliv přizpůsobovat svému věku, proč by ze sebe měla dělat starou dámu, když vypadá skvěle? Ano, určitě za to může i práce chirurgů, co se týče jejího obličeje. Ale například za svojí postavu vděčí zcela jistě samo sobě, nebo ano, svým osobním trenérům. Postavu má zpěvačka takovou, že by jí mohli závidět ženy o třicet let mladší, aspoň podle mého mínění. 

A konečně, kdo viděl Madonnina vystoupení, musí uznat, že to jak ve svých letech tančí je zkrátka úžasné. Neznám nikoho mladého svého věku v mém okolí, kdo by se dokázal pohybovat a tančit dvě hodiny v kuse tak jako ona. Madonně to stále jde, co se týče udržování mladistvého vzhledu, i když i ona má svá období, kdy nevypadá příliš dobře. Stále však není karikatura, jako například jistá její starší kolegyně, kterou mám také rád... Mluvím, respektive píšu teď o Cher. 

Madonna mě tedy uchvacuje svou silou, neústupností, životní vizí a neuvěřitelnou seberealizací a schopností držet krok se zpěvačkami o generaci mladšími. Proto je to pro mě neuvěřitelně inspirativní osobnost.

Závěrem bych chtěl podotknout, že jsem tento článek nenapsal, abych někomu vnucoval svůj názor, ale jako odůvodnění a opodstatnění, proč zrovna Madonna je pro mě top!

To je pro dnešek vše, přeji Vám hezký večer.

  • Share:

You Might Also Like

0 komentářů