Single life: Nový trend dnešní doby?

By Jáchymův svět - května 29, 2015

Single, to slovo v dnešní době slýcháme celkem často. Jedná se o anglické slůvko, které v dnešní době označuje lidi, kteří žijí zkrátka sami. I já se řadím k lidem, kteří žijí single život a proto jsem se na tento "trend" rozhodl zaměřit ve svém dnešním článku.

Rozdělil bych lidi, kteří jsou sami na dvě kategorii, na ty, kteří tak žijí dobrovolně, například jsou zklamání z předchozího vztahu anebo o něj prostě nestojí. Potom je tu druhá kategorie lidí, kteří tímto způsobem života žijí nedobrovolně. Zkrátka prostě nepotkali, nebo dokonce nemohou potkat ten pravý protějšek.

Lidé, kteří jsou single samozřejmě nejsou úplně sami. Někteří si udržují přátelské vztahy s benefity, někteří zase čistě sexuální vztahy. V čem spočívají výhody a nevýhody single života? Proč jsou někteří lidé sami nedobrovolně? Proč se takový život v dnešní době stává svým způsobem životním stylem a trendem? To jsou otázky, které si jistě mnozí z nás kladou.

Někteří z nás mají ve svém okolí osobu, je úplně jedno, jestli ženu, nebo muže, která je pohledná, chytrá a úspěšná... Přesto ta osoba žije sama. To přeci není možné, že si zrovna ona/on nemohou někoho najít, ptáme se často v duchu. Jenomže ono to možné je.

Dnešní doba je hektická a uspěchaná, téměř každý z nás se stal otrokem sociálních sítí. Kdo není na sociálních sítích, ten ztrácí přehled. Je to dobře, nebo špatně? Zdá se mi to, nebo se přirozený způsob seznamování z dob našich rodičů a prarodičů pomalu vytrácí? Dnes opravdu komunikuje většina lidí přes sociální sítě, seznamky, svět se sice hodně zmenšil (právě díky internetu). na druhou stranu mám pocit, že se lidé sobě navzájem čím dál tím více vzdalují a kontakt mezi nimi se stává čím dál tím více neosobním.

Hodně z nás díky tomu zjišťuje, že sice máme na sociálních sítích kvanta přátel, ale ve skutečnosti jsme osamělí a mnohdy nemáme ani s kým zajít na kávu. Dnešní článek tedy věnuji všem, kteří se potýkají s podobným problémem, nebo výhrou(?) jako já, jsou prostě sami.

Být single má své výhody i nevýhody, tak jako všechno ostatní. V čem je single život zajímavý ve chvíli, kdy si na něj zvykneme? Je to prosté. My kteří žijeme sami si brzy zvykneme na svůj řád, na své pohodlí a soukromí. Je přeci fajn, že s vámi doma nežije protějšek, který by vám dělal v bytě nepořádek anebo by vás naopak zase obtěžoval svými zlozvyky. A výhodné je to i z druhé strany, pokud žijete sami a jednou za čas se vám prostě nechce uklízet, tak prostě neuklidíte, odložíte to třeba na zítra a nemusíte se bát, že váš protějšek přijde z práce a první co udělá je to, že vám vynadá, že celý den nic neděláte a neuklidili jste, neuvěřili atp.

Fajn je přeci i to, že si zkrátka můžete dělat co chcete, kdy chcete a s kým chcete. Nikomu se nemusíte zpovídat kam jdete, kolik jste utratili, s kým jdete, kdy se vrátíte a tak. Můžete také flirtovat dle libosti, seznamovat se a zkrátka, dělat s kýmkoliv cokoliv. Nikdo vám za to hlavu neutrhne a nemusíte se bát, že kdybyste někoho měli, tak by to na vás někdo práskl.

Jenomže, vezměme si nyní ten případ, že už jste single několik let a ať proto děláte všechno, jste otevření lásce a vztahům, zůstáváte sami dál. V tu chvíli člověka přepadá smutek, skepse, deprese... K čemu je úspěch, když jej nemáte s kým sdílet? K čemu vám jsou peníze, když nemáte s kým jet na dovolenou? A asi nejhorší pro lidi, kteří žijí single je to, když se každý den vrací domů, kde na ně nikdo prostě nečeká.

Vaše postel je pořád prázdná, váš byt je pořád prázdný. Nikdo vás neobejme, nemáte se s kým dělit o radosti a strasti, jste prostě sami. Ano, máte přátele, jenomže ti mají svůj život a nikdy vám nemohou nabídnout to, co přináší plnohodnotné partnerství. Třeba máte i milenku, milence, jenomže ti vám poskytují jen zpestření, téměř nikdy s nimi nezažijete lásku ... (i když i to je možné)...

Proč dnes tedy žije tolik lidí tímto způsobem života?


 • Jsou jedinci, kteří jsou prostě zklamaní svými dosavadními zkušenostmi, nesou si například bolest z předchozího vztahu, mají zkrátka strach, otevřít se někomu novému.
 • Další si tento život zvolí dobrovolně a plně jim vyhovuje. Vyhledávají spíš krátkodobější známosti, se kterými nenavazují vztahy.
 • Lidé, kteří nechtějí být sami, ale mají v sobě už zkrátka blok a bojí se investovat své city, protože, co si budeme povídat, je to velmi drahá a riskantní investice.
 • Kategorie lidí, kteří takto žít nechtějí a přímo zoufale hledají a seznamují se. Většinou však vůbec nepotkají člověka, kterého očekávají. Stanou se obětí lhářů, dalších, kteří sami nevědí co chtějí. Často takoví lidé končí zklamaní, avšak marně hledají dál a dál. I když láska se najít nedá, musí přijít sama.
Ve výčtu bych mohl samozřejmě překvapovat. Jen mě nepřestává udivovat, že stále více a více lidí odmítá lásku a raději si divoce užívají, kdekoliv, s kýmkoliv a kdykoli. Proč to tak je? To je otázka, na kterou sám neznám odpověď. Také jsem si všiml, píšu o tom už na zatáčku článku, že je mezi námi mnoho úspěšných lidí, kteří v sobě kombinují tolik vlastností, že by vlastně byli pro někoho výhrou. Přesto zůstávají sami. V tom případě vyvstává otázka: Je snad úspěch cenou, který je vykoupen za cenu prázdného osobního života?

Život je o kompromisech a na tom mnoho z nás neustále krachuje. Nejsme schopní učinit ústupky a tak jsme zklamaní a frustrovaní. Vezměme si příklad ambiciozního člověka, který přesně ví, co chce. Takový člověk má také problém narazit na ten správný protějšek. Buď potká někoho sobě rovného a vybudují spolu skvělý vztah, jsou k sobě tolerantní, pak mohou být zářným příkladem pro ostatní. To se ale spíše nestane. Když se potkají dvě ambiciozní a dominantní osobnosti, mohou se zpočátku přitahovat, jenomže pak se jejich vztah promění v boj o to, kdo z koho, kdo je ten lepší? A jejich vztah postupně zkrachuje.

Potom také nastává ta situace, kdy ambiciozní člověk nesnese vedle sebe někoho, kdo bude pokorně sedět v koutě a poslouchat jej. Takový člověk ztrácí totiž na přitažlivosti, zatímco ambiciozní to chce dotáhnout daleko a byl by rád, kdyby jeho protějšek byl taky takový, pokorný člověk může postrádat cíle a často nechápe to, co chce dokázat ten ambiciozní. I potom dochází k neladu a nesouladu. Harmonie se vytrácí a vztah krachuje.

Jaký názor na tzv. "single" život máte vy?

 • Share:

You Might Also Like

2 komentářů

 1. Páni... Podařený článek, až teda na ten vtipný překlep o domácích pracích: ,,neuvěřili jste atp." :-D Já bych nemohla žít single, ubíjelo by mě to, takže bych se ze mě stal asi workoholik, jen abych nemusela chodit do prázdného bytu.

  OdpovědětVymazat
 2. A jo, neuvěřili místo neuvařili :D :) Děkuji za upozornění a za pochvalu článku... :) :D

  OdpovědětVymazat