Otevřeně o lásce

By Jáchymův svět - července 29, 2015

Dnešní červencový večer věnuji úvahám nad něčím, po čem jedna polovina lidí nevýslovně touží a ta druhá to zase zarputile odmítá. O čem je řeč? Přeci o lásce...
Láska, ať už je jakákoliv je pro mnohé z nás tím nejkrásnějším, co v životě můžeme zažít. Láska je velkolepá, nádherná, nadpozemská, ale také mnohdy bolavá, ničivá, smrtící a častokrát se stane, že překročíme tenkou hranici mezi láskou a nenávistí.

V mnoha ohledech se liším od lidí mého věku a to i pohledu na lásku. Nikdy jsem nebyl schopen milovat každý týden někoho jiného, nikdy jsem nedokázal přivolat lásku na povel, nikdy jsem taky nepřestal ctít pravou hodnotu a podstatu lásky. Moderní doba je zvláštní, k milostnému životu se přistupuje otevřeně, podle mého osobního pohledu na věc až příliš otevřeně. Dávno už byla smazána hranice mezi otevřeností a intimitou. 

Tolik lidí v dnešní době zapomnělo na skutečnou hodnotu lásky, tolik lidí se stalo otroky sexismu. Každý z nás má právo se rozhodnout, jak bude ve svém životě postupovat... Ale stejně, je mi líto těch, kteří nikdy nepoznali skutečnou lásku a ženou se jen za tím, aby si do deníčku začárkovali další a další zářezy, jak se tak říká... Takoví lidé si možná připadají jako největší borci světa, jenomže často nikdy nepoznali skutečnou lásku a jednou, až jí třeba skutečně budou chtít, tak zjistí, že je pozdě. 

Když se podívám na sebe samého, patřil jsem k těm, kteří toužili po lásce, chtěli jí a požadovali jí. Jenomže na první pokus bylo mé srdce málem rozcupováno. Stálo mě mnoho sil, aby bylo zhojeno, až jsem dospěl k druhému pokusu, kdy bylo znovu odvrženo. Roky trvalo, než se rány znovu zcelily v hluboké šrámy.

Všechny ty pokusy mě stály mnoho sil. Byl jsem připraven o mladickou naivitu, vnitřně jsem se proměnil. Jaký jsem dnes? Já člověk, který ctí hodnoty lásky?

Je to už delší doba, co jsem postavil touhu po lásce a poutu s někým druhým na vedlejší kolej. Nezdary v osobním životě jsem začal vyrovnávat plněním životních snů, cílů, honbou za úspěchy. Paradoxně mi tedy bolest prospěla a umožnila mi rozlet, kterého jsem dříve nebyl schopen. 

Stal se ze mě ambiciozní, houževnatý, cílevědomý člověk, tak trochu workoholik, který se skoro nezastaví, stále je v pohybu a pořád se žene vpřed a vpřed... Čas běží a já dosáhl takové spokojenosti, jako nikdy dříve před tím. Přišel dokonce i pocit zdánlivého štěstí. Zranění, která jsem dříve utrpěl mě donutila přijmout fakt, že ve skutečnosti se člověk může spolehnout jen sám ne sebe a jen tak si může vybudovat zázemí a pocit nějakých jistot.

Možná dnes působím trochu chladným dojmem. Přesto, mám velké srdce, jsem otevřen přátelství, neustále obklopen lidmi, kteří můj život zajímavým způsobem obohacují a já si to užívám, mám z toho radost a celkově, jsem mnohem optimističtější než dřív. Pro samotu se už dávno netrápím a neřeším jí, bolest z minulosti jsem překonal, žiji přítomností a s nadějí hledím do budoucnosti.

Neříkám, že nejsem otevřen lásce. Říká se, že do třetice všeho dobrého a já přeci stále ten svůj třetí pokus mám... Třeba prostě někdo jednou přijde a třeba ne... Můj život na tom přeci nezávisí a je krásný i bez toho.

Dnešním článkem prostě přináším všem další poselství. Jaká ta poselství jsou?

- Naučte se z bolesti čerpat a to moudrost a zkušenost, která vás posílí a zocelí do budoucna.
- Přijměte se takové, jací jste, naučte se mít rádi sami sebe. Protože, pokud se nemáte rádi a nevážíte si sami sebe, těžko můžete čekat, že vás bude mít rád někdo jiný.
- Pamatujte si na jeden hezký a trefný citát, totiž, je ubohý je ten, jehož štěstí závisí na dovolení jiných.
- Zůstávejte sami sebou, za každých okolností a nečiňte se závislými na někom jiném.
- Uvažte také fakt, že lásku je třeba stejnou měrou dávat, jako jí dostávat nazpět.
- Nehoňte se zoufale za seznamováním a nenaříkejte, jak jste sami a opuštění a že byste už někoho chtěli, to je totiž jen krůček k tomu, aby se z vás stali zoufalí a negativističtí lidé, kteří každého dopředu odradí...

To je pro dnešek vše, možná si někteří z vás řeknou, že jsou to blafy a klišé, možná se však mezi vámi najdou i tací, kteří se mnou budou souhlasit a trochu se v tom najdou. Pokud se vám článek líbí, neváhejte a přidejte se k mé facebookové stránce pro další odběr mých příspěvků.

Všem přeji krásný večer,


Jáchym

 • Share:

You Might Also Like

6 komentářů

 1. krásny článok, kiežby tak sa každý srpával a bol ku každému milý .
  https://clodyteenmummy.wordpress.com

  OdpovědětVymazat
 2. Tedy, jsem na tom úplně stejně jako ty. Mám podobný pohled na lásku, podobnou minulost, prošla jsem podobnou změnou... takže se všemi body v závěru mohu jedině souhlasit. Ačkoliv něco uvnitř mě pořád lásku chce, potřebuje, hledá.
  Věřím ve svůj třetí pokus. :)
  Krásný článek. Je fajn vědět, že ještě takoví kluci jsou, poslední dobou jsem narážela na samé děvkaře, kterým o nic víc nejde...

  OdpovědětVymazat
 3. Vážně krásný článek! Procítěný a se stejným pohledem na lásku jako já... :) Chtělo by to víc kluků jako ty... :))

  OdpovědětVymazat
 4. Děkuji Vám všem za krásné komentáře, které mě velmi potěšily :)

  OdpovědětVymazat
 5. Moc pěkný článek :) podle mě je láska to nejkrásnější, co může člověka potkat:)

  OdpovědětVymazat