Píšeš česky, ale používáš nadpisy v angličtině. Proč?

By Jáchymův svět - ledna 27, 2016

Moji milí,

už v jednom ze svých článků jsem se tohoto tématu dotkl, dnes nadešel čas, abych jej rozvinul. Prostě si kladu otázku, proč tolik českých pisálků, kteří žijí v Čechách, píšou česky, používá anglické nadpisy? Absolutně to nejsem schopen pochopit.

Uvedu nyní několik důvodů, proč se mi tento nešvar nezamlouvá.

Za prvé, pokud jsem Čech, který píše souvislý text v češtině pro české čtenáře, tak si myslím, že i nadpis by měl být v češtině. Nadpis je velice důležitý, ten rozhoduje o tom, jestli čtenáře dané téma zajímá nebo ne. Věřte nebo ne, myslím že i v dnešní době žije docela dost lidí, kteří angličtinu neovládají, nebo neznají několik slov. Když bych se nyní vžil do kůže člověka, který anglicky neumí, nebo je teprve začátečník, tak by mě takový článek okamžitě odradil, protože bych vlastně podle nadpisu nepoznal o čem ten článek je.

To už se dostávám k dalšímu bodu. Pokud tak někdo činí, protože mu to přijde originální, tak mě to tedy originální vůbec nepřijde. Přijde mi, že těch blogů s anglickými nadpisy a českými texty už je nějak moc. Velmi často se také objevují články se stejným anglickým nadpisem. Originalita spočívá v individualitě a sto článků od sta různých lidí se stejným anglickým nadpisem rozhodně nelze považovat za ani originální, ani individuální.

Mnohem originálnější by bylo, kdyby si čeští pisálci raději pohráli s naším vlastním jazykem. Vždyť čeština je tak bohatý a krásný jazyk, disponující tolik slovy, že kdyby se lidé snažili, tak jistě každý přijde na něco osobitého, čím by překvapil a zaujal mnohem víc lidí.

Jsem asi prostě zaujatý zastánce toho, že pokud píšu česky, neměla by se tam angličtina nebo jakýkoliv cizí jazyk moc plést. Vůbec nic bych nenamítal, kdybych rozevřel článek s anglickým nadpisem a pod ním bych spatřil anglický text.

Přečetl jsem si články některých lidí, kteří se zajímali o podobnou tématiku a komentáře diskutujících, ale zatím jsem nenalezl racionální důvod, proč někdo tímto stylem píše. Možná teď na sebe strhnu lavinu kritiky od lidí, kteří tímto stylem píšou, ale to mi nevadí.

Zkrátka mě zajímají Vaše názory, důvody, argumenty. Podělte se s nimi do komentářů, vždy uvítám věcnou diskuzi.

Mějte krásný den,


Jáchym.

 • Share:

You Might Also Like

5 komentářů

 1. Plně s tebou souhlasím. Já sama patřím mezi lidi, kteří angličtinu neovládají tak jak by chtěli a kdykoliv vidím blog s anglickým názvem okamžitě ho opouštím, protože nevím o co jde... Nejvíc mě ale ,,dožírají" blogy, které nedisponují jen anglickým názvem, ale i anglickým popisem autora/ky a štítků/menu. To už se pak většinou chytám za hlavu a přemýšlím, jaký důvod byl k tomu, aby polovina byla anglicky a polovina česky?! Pokud je autor tak zdatný angličtinář, proč rovnou nepíše celý blog v angličtině? Tvůj článek se mi opravdu zalíbil, výstižně jsi popsal co dost lidí štve :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj,
   děkuji za komentář. Tak tak. Jak už jsem napsal čeština je krásný a bohatý jazyk, disponující tolika slovy, že kdo chce a trochu si pohraje, tak prostě může stvořit originální nadpis, i kdyby nechtěl. Jen škoda, že těch blogů, které jsou komplet v češtině a navíc se zabývají skutečně důležitými tématy je hodně málo. :)

   Vymazat
 2. Ahoj, jmenuji se "Tina Petersen" Jsem z Odense v Dánsku. Byl jsem ženatý 9 let s Oliverem a oba jsme měli spolu dva (2) syny. Oliver byl můj milenec na střední škole, můj vysněný muž a já jsme ho milovali víc, než dokážou vyjádřit slova. Najednou můj manžel začal spát a dávat různé omluvy, proč se nemůže vrátit domů. Děti, které byly zvyklé být vždycky kolem svého otce, ho teď vidí ječmen. Začal mít vnější vztahy s jinými ženami a neuvažoval, jak se budou děti nebo já cítit.

  Celý můj svět byl otřesen a zdá se mi, že jsem ztratil jediného člověka, kterého jsem kdy miloval. To se ještě zhoršilo v okamžiku, kdy požádal o rozvod ... Snažil jsem se, co mohl, aby mu změnil názor a zůstal se mnou a dětmi, ale veškeré úsilí bylo marné. Prosil jsem a zkoušel všechno, ale nic nefungovalo.

  Průlom nastal, když mě někdo představil tomuto nádhernému, velkému kouzelníkovi, který mi nakonec pomohl ... Nikdy jsem nebyl fanouškem takovýchto věcí, ale prostě jsem se rozhodl neochotně vyzkoušet, protože jsem byl zoufalý a nezbylo mi na výběr ... Udělal zvláštní modlitby a použil kořeny a byliny ... Během dvou dnů mi Oliver zavolal a byl mi líto všech emocionálních traumatů, které mi způsobil, přestěhoval se zpět do domu a nadále šťastně žijeme jako jedna velká rodina. co úžasný zázrak doktor Zuzu udělal pro mě a moji rodinu. Pomohl mi také vyřešit můj problém s artritidou, se kterým se zabývám celá léta

  Představil jsem mu spoustu párů s problémy po celém světě a měli dobré zprávy ... Pevně ​​věřím, že někdo tam potřebuje pomoc. Pro naléhavou pomoc jakéhokoli typu kontaktujte lékaře Zuzu nyní prostřednictvím jeho e-mailu: doctorzuzutemple@gmail.com nebo WhatsApp ho na +2347013499818 a také kontaktujte lékaře Zuzu na Viber prostřednictvím +2347013499818

  OdpovědětVymazat
 3. Přesně tak, i mě to rozčiluje. Sama to nepoužívám, právě proto, že mezi mými čtenáři je i starší generace, co anglicky neumí, ale hlavně to nedává smysl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, vypadá to jako pěst na oko. Anglický nadpis a text česky. :)

   Vymazat