Sedm typů vztahů

By Jáchymův svět - ledna 30, 2016

V dnešním článku se podívám na zoubek partnerským vztahům, které jsem pro účel tohoto příspěvku rozdělil do sedmi nejčastějších typů, na které jsem ve svém okolí narazil. Vezměte prosím na vědomí, že se nemusí jednat vyloženě o osobní zkušenosti, ale jen o pozorování svého okolí. A já se považuji za celkem dobrého pozorovatele.
Zdravý vztah

Zdravý vztah je dle mého vnímání ten, kdy jsou spolu v partnerství dva lidé, kteří se navzájem tolerují a kteří jsou schopní v životě činit kompromisy. Pravá láska totiž není ta počáteční zamilovanost, kdy svého partnera vidíme především přes tlusté růžové brýle, ale právě ta fáze, která nestává po odeznění prvotní zamilovanosti. V tu chvíli totiž partnera vidíme reálně a vedle jeho pozitiv vidíme i negativa. Může mít zlozvyky, které nás dohánějí k nepříčetnosti (mnozí muži například rádi pohazují oblečení ledabyle oblečení, které měli na sobě), my však zjistíme, že i přesto nám stojí za to, s tímto člověkem žít. Nalezneme cestu, jsme tolerantní a máme toho druhého rádi i s jeho negativy, to je potom ta pravá láska, alespoň dle mého. Samozřejmě to musí fungovat oboustranně.

Lidé ve zdravém vztahu jsou schopní akceptovat i ten fakt, že nemusíme mít úplně stejné koníčky. Příklad: Váš milý rád túry a výlety, vy si zase raději posedíte v kavárně. Oba tolerujete, že každý z Vás má ten svůj koníček, nebo zájem a jednou za čas najdete kompromis. On se přemůže a zajde s Vámi do kavárny, vy s ním zase vyrazíte třeba na výlet do hor. A tom to přeci je - o kompromisech. Ve zdravém vztahu Vám také partner neurčuje s kým se můžete vídat a s kým ne. Zdravý vztah je totiž založen na důvěře a respektu vůči druhému. Pokud máte zdravý vztah, můžete si vyrazit s kamarády i bez toho, že by Vám ten druhý předvedl žárlivou scénu. Může třeba malinko v hlavě žárlit (to se občas stane), na druhou stranu pokud ve Vás má důvěru, tak ví, že jej přeci jen tak nepodvedete. Občas se třeba pohádáte, ale nikdy tak, abyste se kvůli tomu museli hned rozcházet. Psychicky zralý jedinec ví, že hádka přeci není konec, ba ani krize. Vše se dá totiž řešit, někdy je to zdlouhavá a náročná cesta, ale pokud je zájem na obou stranách, dopadne to dobře.

Itálie

Také máte ve svém okolí pár, který doma provozuje tzv. italskou domácnost? V tomto vztahu se jedná o doslova třaslavou směs. Jedná se o věčně hádající se pár, někdy padne třeba i nějaká ta facka (nemám teď na mysli doslovné domácí násilí) a vy se celé roky divíte, jak to spolu můžou vydržet. Itálii asi nejde označit za zdravý vztah, přesto může někomu vyhovovat. Je mnoho párů, kteří italskou domácnost provozují a přesto bez sebe nedají ani ránu, někde v hloubi se mají rádi a jeden bez druhého zkrátka nemůže být.

Ukažme všem, jak jsme šťastní a zamilovaní

Známe to opět většinou všichni. Vidíme na sociálních sítích doslova dokonalý pár, pořád prezentují společné fotky, hrozně moc se milují a nedají bez sebe ani ránu. Společně cestují, společně paří, společně vaří... často dokonce neváhají zveřejnit ani ryze soukromé fotografie. Nyní Vám nelžu, ale jednou jsem na facebooku viděl fotku páru - dívky s chlapcem, kteří se spolu nazí koupali ve vaně a ta dívka ještě do komentáře připsala, že je vyfotila jejich maminka. Opravdu musí tak intimním chvílím asistovat maminky s fotoaparátem a následně celý facebook? Jednou za čas většina z nás přidá na sociální sítě fotku s naším milovaným, to je normální, člověk je od přírody chlubivý tvor a když jsme zamilovaní, většinou chceme aby to věděl celý svět. To je naprosto v pořádku.

Extrém je však zahlcovat tím sociální sítě každý den. Je to skoro stejně otravné, jako když novopečená matka na facebooku sdílí třikrát denně ne jednu fotografii, ale rovnou celé album o svém miminku. Za čas už jí k tomu nikdo ani žádný komentář nedá... Jsem rád, že za našich rodičů sociální sítě nebyly, myslím, že jako dospělému by mě zrovna moc netěšilo, že všichni v okolí mě viděli v plínkách. Ale to už jsem odskočil od tématu (takové mé prokletí, běh myšlenek je totiž rychlý). Zkrátka chci říct, že často to co vidíme na fotografiích o dotyčném páru nebývá vůbec pravda. Ve skutečnosti se někdy jedná o dva lidi, kteří se vedle sebe nudí, nemají si moc co říci a tak žijí sociálními sítěmi. Akorát ne už samostatně, ale společně.

Stereotyp

Dva lidé, jsou věčně doma, nemají žádné své ani společné zájmy. Lezou si na nervy, zažívají ponorku. Mají ale tisíc důvodů, proč si někam nezajít a trochu si život neužít. Často se spolu pohádají, pak si stěžují, jak je život na nic, nudný, stereotypní. Hrozí si třeba rozchodem, ale nakonec spolu stejně dál zůstávají a užívají si všednost. Nemají prostě rádi změny, byť sebemenší. Život nežijí plnohodnotně, prostě jej přežívají. Za sebe říkám, že stereotyp nesnáším a nechci do něj nikdy spadnout. Pokud to ovšem dvěma lidem vyhovuje, tak proč ne.

Rozchod, usmíření, rozchod...

Tady se jedná o dva nestabilní jedince a jak známo, na nestabilním základu nemůže vyrůst stabilní dům. Jsou spolu, mají se rádi, po čase však zjistí, že spolu nedokážou vycházet, nejsou schopní ani tolerance, ani kompromisu. Rozcházejí se, nadávají na sebe (na facebooku předvedou okázalou změnu vztahu ze zadaný na nezadaný)... Jenomže, světe div se, za týden jsou zase spolu a vrkají jako dvě hrdličky a to celé se děje znovu a znovu. Pak jsou ve složitém vztahu, ve volném vztahu, znovu nezadaní, znovu zadaní. Chodí zkrátka v začarovaném kruhu. Nemohou spolu být, ale přitom nemohou být ani bez sebe.

Dětské vztahy

Dětský vztah je velmi specifická kategorie. Jedná se o jednu z nejsměšnějších věcí s jakou jsem se v životě setkal. To se totiž setkají dva lidé, už první den během svého seznámení se hrozně milují. Od toho dne všichni víme, že spolu ti dva chodí a budou spolu na vždy (proč si třeba rovnou nevytetovat jméno toho druhého?). Za tři týdny už spolu nejsou (opět jsme toho všichni svědky), nesnášejí se a nemohou si přijít na jméno. A takhle je tomu u takových lidí několikrát do roka s několika dalšími. To jako vážně?!

Dětské vztahy chápu, pokud je navazují skutečně třeba čtrnáctileté děti (pokud to čte mladší čtenář, snad mi odpustí), ty se teprve objevují, můžou být i náladoví a často se stává, že to co se jim líbilo na druhém první týden, už se jim zkrátka druhý týden nelíbí. Ale situace, kdy absolutně nejsem takové chování pochopit je ta, kdy vidím že dětské vztahy navazují lidé mého věku (23+-), to jako vážně? Takové lidi už nemůžu omlouvat kvůli jejich věku, ale prostě mi přijde, že se jedná o jednodušší jedince.

Já mohu všechno, ty nesmíš nic

Další typ partnerského vztahu. Do té doby normální ambiciozní a hrdá žena potká muže, který se jí jeví jako muž jejích snů. Zamiluje se do něj, navážou spolu vztah. Z něho se postupně začne klubat majetnický a žárlivý chlap, zkrátka ukáže svou pravou tvář. Ale ona už to se svými růžovými brýlemi nevidí. Všichni v okolí jí varují, ale ona nevidí, neslyší. Ona začne úplně potlačovat svou osobnost, přestane se stýkat se svými přáteli (protože jemu se to nelíbí), přestane dělat věci které má ráda, nemusí to být ani diskotéky, ale třeba už se sama nevypraví ani do kavárny. On jí kolikrát častuje nevybíravými výrazy, nepřijde mu třeba divné, že jí řekne děvko. Za hodinu se jí omlouvá. Pak jí koupí třeba dárek a ona je přesvědčena o jeho hluboké a upřímné lásce a tak to jde pořád dál a dál. Až se z ambiciozní ženy stane vyprahlá troska, která sama nesmí ani otevřít dveře. Ona se ho prostě bojí, zároveň k němu vzhlíží a uctívá ho jako boha. On je středobod jejího světa. Pak už jí dárky a květiny na usmířenou nekupuje, už jí prostě jednu vrazí.
On může všechno, on má své přátele, své zájmy, dokonce jí může být i nevěrný. Ona to však nevidí a naopak, ti kteří jí chtějí pomoci, protože jí mají opravdu rádi pošle někam, nechce je vidět a řekne si, že jí vlastně závidí a že jí to nepřejí. Jenomže čas letí. Pak se často stává, že on odejde. Ona zůstává sama. Je v koncích, v depresích, potřebovala by někoho, kdo by jí povzbudil. Jenomže, už prostě nemá žádné přátele. Sama se o ně připravila. Nový začátek je pak pro ní těžký.

Záměrně jsem uvedl příklad takového vztahu majetnického muže se ženou, co se mu poddá. Může to samozřejmě být i naopak.


Tím bych dnešní příspěvek zakončil. Jak to vidíte vy? Podělte se do komentářů o Vaše názory.

 • Share:

You Might Also Like

5 komentářů

 1. Můj první vztah byl směšná kombinace 2,4, 5. :D To bylo žůžo... Teď jsem ve šťastné 1 a jsem za to tuze ráda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také jsem jednou klopýtl. Jsem rád, že už je to ta šťastná jednička. :D :)

   Vymazat
 2. Super článek a to rozdělení je úplně přesné! MY s přítelem už patříme do jedničky, ale dvojkou jsme si taky prošli :)) Jinak s ostatními body mám zkušenosti díky bohu jen z mého okolí a při čtení mě hned několik lidí napadlo. Vidím to úplně stejně. Pro mě je momentálně nejhorší kombinace dětských vztahů a ukažme všem, jak jsme šťastní a zamilovaní :D achjo!
  http://prikrylovatereza.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobré ráno,

   děkuji pěkně za komentáře. Také čerpám zkušenost především z pozorování svého okolí a některé věci, které jsem zde popsal sedí dokonale. Já za nejhorší typy vztahů považuji ty dva co jsi zmínila ve svém komentáři + ten poslední, kdy se zamilovaní vykašlou na všechny v okolí a jsou tak trochu nebezpečně posedlí... :)

   Vymazat
 3. Ahoj, jmenuji se "Tina Petersen" Jsem z Odense v Dánsku. Byl jsem ženatý 9 let s Oliverem a oba jsme měli spolu dva (2) syny. Oliver byl můj milenec na střední škole, můj vysněný muž a já jsme ho milovali víc, než dokážou vyjádřit slova. Najednou můj manžel začal spát a dávat různé omluvy, proč se nemůže vrátit domů. Děti, které byly zvyklé být vždycky kolem svého otce, ho teď vidí ječmen. Začal mít vnější vztahy s jinými ženami a neuvažoval, jak se budou děti nebo já cítit.

  Celý můj svět byl otřesen a zdá se mi, že jsem ztratil jediného člověka, kterého jsem kdy opravdu miloval. To se ještě zhoršilo v okamžiku, kdy požádal o rozvod ... Snažil jsem se, co mohl, aby mu změnil názor a zůstal se mnou a dětmi, ale veškeré úsilí bylo marné. Prosil jsem a zkoušel všechno, ale nic nefungovalo.

  Průlom nastal, když mě někdo představil tomuto nádhernému, velkému kouzelníkovi, který mi nakonec pomohl ... Nikdy jsem nebyl fanouškem takovýchto věcí, ale prostě jsem se rozhodl neochotně vyzkoušet, protože jsem byl zoufalý a nezbylo mi na výběr ... Udělal zvláštní modlitby a použil kořeny a byliny ... Během dvou dnů mi Oliver zavolal a byl mi líto všech emocionálních traumatů, které mi způsobil, přestěhoval se zpět do domu a nadále šťastně žijeme jako jedna velká rodina. co úžasný zázrak doktor Zuzu udělal pro mě a moji rodinu. Pomohl mi také vyřešit můj problém s artritidou, se kterým se zabývám celá léta

  Představil jsem mu spoustu párů s problémy po celém světě a měli dobré zprávy ... Pevně ​​věřím, že někdo tam potřebuje pomoc. Pro naléhavou pomoc jakéhokoli typu kontaktujte doktora Zuzu nyní prostřednictvím jeho e-mailu: doctorzuzutemple@gmail.com nebo WhatsApp ho na +2347013499818 a také kontaktujte doktora Zuzu na Viber prostřednictvím +2347013499818

  OdpovědětVymazat