Hrad Houska

By Jáchymův svět - února 09, 2016

Moji milí,

miluji cestování, ať už po České republice nebo po Evropě. Jak jste si všimli, čas od času zveřejním na blogu nějaký článek s fotografiemi z mých cest. Hodlám v tom pokračovat a přinášet Vám pravidelné reporty. Letos jsem sice ještě neměl možnost podniknout nějaké větší cesty, pominu-li návštěvy Prahy, ale pevně věřím, že se to od jara změní. Za svůj život jsem navštívil již spoustu hradů a zámků, je to má vášeň, a letos se k ní hodlám vrátit. Prozatím se vrátím ve vzpomínkách o pár let zpět, konkrétně na hrad se zvláštním jménem Houska. Tak čtěte dál.

Hrad Houska, 2013, JŠ
Hrad Houska leží v malebné východní části Kokořínských lesů v okrese Česká Lípa. Původně se jednalo o gotický hrad, který údajně založil král Přemysl Otakar II., alespoň podle wikipedie. V 16. století byl hrad renesančně přestavěn a od té doby si svou podobu podržel. Ke konci devadesátých let byl hrad vrácen v restituci původním majitelům a ti jej poprvé v dějinách zpřístupnili veřejnosti.

Já osobně jsem hrad navštívil na podzim roku 2013. Jednalo se o nečekaný rodinný výlet, ráno mi prostě mamka volala, že se chystají na prohlídku hradu a jestli tedy nechci jet s nimi. Jako milovník památek jsem samozřejmě nemohl odolat a tak jsme vyrazili jako početná výprava turistů hned dvěma auty. Hrad se nachází kousek pěší cesty od parkoviště. Myslím, že jsme nešli ani půl hodinky. Takže určitě sem můžou vyrazit i líní lidé, kteří turistice zrovna neholdují.

Na hradě se mi zalíbilo hned několik věcí. Některé interiéry jsou v ryze gotickém slohu, jiné zase v renesančním. Na hradě se nachází krásná původní kaple, postupně vybavované renesanční komnaty a některé místnosti jsou zdobené krásnými nástěnnými malbami. Zaujalo mě i nádvoří a pavlače v jednotlivých patrech. Z komnat je také úžasný výhled na okolní krajinu. Průvodce je nosí dobový oděv a jeho výklad o historii hradu je tak poutavý, že nerozeznáte jestli vše co říká myslí vážně nebo s humorem. Pod hradem se nacházejí také sklepní prostory, prezentované jako peklo. Líbilo se mi, jak průvodce vybral z naší skupiny několik hříšníků a pohrozil jim, že jestli se nezmění, tak jednoho dne skončí v pekle pod hradem Houska.

Bohužel nemám fotografie interiéru, ale na ty se můžete podívat v odkazu na stránky hradu, které přikládám. Pokud tedy uvažujete, kam na jaře na výlet, tak Vám návštěvu hradu Houska vřele doporučuji.

Máte i vy nějaký typ, kam na výlet? Určitě se podělte do komentářů.

Odkazy

Internetové stránky hradu houska
Sledujte mě na facebooku
Ryze české/slovenské blogy - skupina pro ty, kteří píšou skutečně česky nebo slovensky. Nebo také pro ty, které otravují anglické nadpisy u českých textů! U nás žádné cizojazyčné nadpisy nenajdete!

  • Share:

You Might Also Like

0 komentářů