Kde je kouzlo Vánoc?

By Jáchymův svět - prosince 13, 2017

Milí čtenáři,

dnešní článek, jak již název napovídá, je zamyšlením nad tím kam se podělo ono pověstné kouzlo Vánoc. Bude to znít jako klišé, ale vždycky jsem se domníval, že Vánoce jsou ty nejkrásnější svátky v roce, kdy se všichni sejdeme se svými blízkými, chováme se k sobě mile a užíváme si jeden druhého. Nezáleží přeci na tom, kdo jak drahým dárkem se předvede, ale právě na tom, že se sejdeme, odložíme aspoň na těch pár dní vzájemné neshody a zase si jednou dokážeme, že se máme rádi. Vždycky jsem zastával názor, že by se k sobě lidé měli choval ohleduplně a korektně, ať už jsou svátky, nebo jakýkoliv běžný den v roce. Mám však pocit, že tomu tak není a že je to rok od roku horší.Mějte mě třeba za trapného kritika, ale mám pocit, že většina lidí zapomněla na to o čem jsou Vánoce. Místo toho převládl nechutný konzum a lidé se honí za dárky, berou si půjčky a zatímco celý rok si stěžují, jak mají málo peněz, tak nyní utrácí jako o život. Nákupní střediska praskají ve švech, lidé se strkají, jsou na sebe vyloženě hnusní a mnohdy až hysteričtí. Fakt třeba nezávidím zaměstnancům České pošty, která nestíhá pod náporem už ani doručovat, jak se píše v médiích. Lidé samozřejmě postrádají jakékoliv pochopení a jenom ječí na ty nebohé zaměstnance.

Já jsem si třeba všechny dárky obstaral postupně, bez jakéhokoliv stresu v předcházejících dvou měsících. Jelikož mám velkou rodinu, pro každého mám nějakou tu drobnost. A myslím si, že o tom to je, neutrácet neskutečné peníze za luxusní dary, ale dát svým blízkým najevo, že jsem si na ně vzpomněl a obdarovat je něčím, co jim udělá radost. Hlavně, že na Vánoce přijedu a budeme spolu všichni pohromadě.

Naštěstí, na rozdíl od minulého roku, už jsem se trochu srovnal s tím, jak to o Vánocích chodím a snažím se to ignorovat. Nákupním centrum se vyhýbám a pokud mi to situace jen trochu umožní, dávám přednost procházkám, před přeplněným mhd. Hysteričtí lidé s věčně nasupeným výrazem, které na ulicích teď potkávám mě už dovedou jen pobavit.

To co předchází Vánocům už je jen takovým důkazem, kam dnešní společnost dospěla. Příliš mnoho věcí považujeme za samozřejmost a dokáže nás rozhodit a naštvat, když se něco pokazí a nevychází to podle našich představ. Nebudu pokrytec, i já samozřejmě využívám všech civilizačních výdobytků, dělám si radost a dopřávám si. Také se umím naštvat, když se něco pokazí, ale rozhodně kvůli tomu nedělám scény a nechovám se hrubě k lidem okolo sebe. Vždycky si vzpomenu a ano, teď to bude znít jako další klišé, že na světě žije obrovské množství lidí v chudobě, pro které není samozřejmostí třeba ani teplo, ani čistá voda.

Tento článek jsem tedy napsal, abychom se zamysleli nad tím, co všechno máme. Protože, když si odmyslím všechna negativa, za které stejně můžeme jenom my jako lidská společnost, žijeme ve skvělé době, máme věci o kterých se našim předkům ani nesnilo, ale nějak vyprchává ono porozumění, ohleduplnost a blízkost mezi lidmi. A to jsou myslím ty důležité hodnoty, na které bychom měli pamatovat nejen o Vánocích, ale během celého roku.

Všem, kteří si tento článek přečetli moc děkuji. Pokud se mnou souhlasíte i nesouhlasíte, neváhejte se podělit o komentář.


Hezké dny vám všem!


  • Share:

You Might Also Like

0 komentářů