Za krásami Budapešti

By Jáchymův svět - června 23, 2019

Moji milí,

v dnešním článku se s vámi podělím o zážitky z návštěvy Budapešti, kterou jsme s mojí nejlepší kamarádkou absolvovali o předposledním květnovém víkendu. Návštěvu maďarského hlavního města jsme začali plánovat již v loňském roce, jenomže než jsme se rozhoupali, byl podzim a tak jsme výlet odložili až na letošní květen.


Hned pro začátek vám mohu sdělit, že jsme výletu do Budapešti vůbec nelitovali, naopak, aspoň za mě - Budapešť naprosto překonala má očekávání, věděl jsem, že je to nádherné město, ale, že až tak? Pro návštěvu jsme si zvolil víkendový zájezd. Vím, že spousta lidí v mém věku si výlet ráda zařídí sama, já však dávám přednost jistému pohodlí a organizaci, tudíž zájezd byl ideální volba. Samozřejmě i takový zájezd má své klady a zápory a nyní vám o nich povyprávím.

Jelikož letošní květen byl, co se týče počasí vysloveně odporný, trochu jsem se bál, že nám právě počasí výlet zkazí. Naštěstí se tak nestalo, v Budapešti jsme zažili vůbec poprvé v roce pořádné horko, celý víkend bylo krásně a příjemných 27 stupňů, takže jsme se i krásně opálili. Zájezd byl dobře organizovaný, průvodce měl rozsáhlé znalosti a bylo vidět, že jej jeho práce baví, jelikož nám vyprávěl krásně a se zápalem.

Hned první den jsme si prošli celé historické centrum Budapešti, jako první jsme navštívili obrovskou tržnici v centru města a přilehlou hlavní, pěší třídu, kde jsme se v neznalosti toho, jak zde fungují ceny, hned na rozdíl od ostatních účastníků zájezdu naobědvali. Průvodce nám pak vyvolal pobavený úsměv na tváři, když jsme s ním přes onu třídu šli a vyprávěl, že zde jsou nejvyšší ceny v Budapešti. Navíc jsou ceny jiné než je uváděno v menu, jelikož ke konečné cenně je automaticky započítáno i spropitné.

V Budapešti mi naprosto učarovalo nábřeží u Dunaje, majestátnost řeky i monumentální parlament. Viděl jsem už mnohé architektonické divy a mohu konstatovat, že parlament mohu zařadit po bok těch nejvelkolepějších staveb, které jsem již měl tu čest spatřit, například Hagii Sofii v Istanbulu. Dále jsme toho dne navštívili nádhernou baziliku sv. Štěpána, Budínský hrad, Matyášův chrám, Rybářskou baštu, Gellértův vrch se sochou svobody. Večer zakončila plavba na Dunaji, odkud jsme spatřili dech beroucí scenérie.

Následoval odjezd na hotel, kvalita ubytování nás příjemně překvapila. Druhý den po snídani jsme vyrazili do tropicária, kde mě asi nejvíc zaujal tunel, kdy nad námi proplouvali žraloci. Následně jsme se vrátili do centra, kde jsme strávili odpoledne na Náměstí Hrdinů a v přilehlém parku, kde se nachází hrad a konaly se zde zrovna slavnosti. Přiznám se, že tak velkolepé náměstí jsem jakživ neviděl. Budapešť je vůbec plná velkolepých památek.

Z maďarských specialit jsme samozřejmě nezapomněli ochutnat guláš (v maďarském pojetí se jedná o polévku, servírovanou s bílým chlebem) a langoš. Maďaři sami jsou velmi přátelský a velmi hrdý národ, jsou to velcí vlastenci. Návštěvu Budapešti rozhodně doporučuji, jedná se o moderní evropskou metropoli, kde si přijdou na své jak milovníci památek a kultury, tak milovníci nočního života. Sám se sem rozhodně plánuji v budoucnu vrátit a tentokrát na delší čas. Závěrem článku přikládám samozřejmě několik fotografií.

Děkuji za pozornost a přeji všem krásné slunečné dny.


  • Share:

You Might Also Like

0 komentářů