Křivoklát a okolí

By Jáchymův svět - července 17, 2019

Moji milí,

vítám vás u nového článku, který je opět věnován cestování po České republice. Tentokrát jsem se zaměřil na Křivoklát, který jsem navštívil v loňském létě. Přiznávám s ostudou, že toto je poslední článek o sérii výletů, které jsem absolvoval minulý rok a pak už budou konečně následovat letošní výlety.

Na Křivoklát jsem se vypravil s kamarádem a to z Prahy přímým autobusem, který podotýkám, v té době jezdil jen dvakrát za den, pokud se nepletu. Naštěstí to měl dopravní podnik celkem dobře rozvržené a tak jsme na Křivoklát dorazili dopoledne a zpět se vraceli pozdě odpoledne.

Křivoklát je podle mě jeden z nejkrásnějších a nezachovalejších hradů v České republice a má bohatou historii. Jednalo se o královský hrad, patřící Přemyslovcům a Lucemburkům, ale i o vězení pro řadu významných osobností, jako dítě zde byl ještě coby princ Václav vězněn Karel IV. Svého času sloužil Křivoklát i jako vězení, pokud si dobře pamatuji výklad průvodce. Jelikož snad na žádné prohlídce, kterou absolvuji, nechybí rádoby vtipný starší pán a jeho manželka, která se za něj stydí, nezapomněl tento pán hlasitě okomentovat výklad, že aspoň k něčemu byl ten hrad dobrý, když sloužil jako pivovar.

Jednalo se o mou druhou návštěvu hradu, poprvé jsem hrad navštívil před lety, když mi bylo snad patnáct let. Okolí hradu je malebné, v obci pod ním se nachází několik hezkých restaurací, kde si můžete dát českou klasiku. Množství restaurací není tak velké, jako třeba na Karlštejně, ale i tak je z čeho vybírat, na rozdíl od Červené Lhoty, kde je jen jedna restaurace s ne příliš pestrou jídelní nabídkou.

V sezóně je čekání na prohlídku hradu (výběr je samozřejmě z několika okruhů, já jako vždy absolvoval ten největší) zpříjemněno bohatým programem, nechybí šermířské souboje, břišní tanečnice, ani sokolníci. Navíc se zde nachází obchody s občerstvením i suvenýry.

Závěrem příspěvku přikládám několik fotografií. Za sebe návštěvu hradu vřele doporučuji.

  • Share:

You Might Also Like

0 komentářů