Řím, den první

By Jáchymův svět - ledna 25, 2020

Moji milí,


v minulém článku jsem slíbil, že vyprávění o Římě rozdělím na několik částí a každému dni strávenému ve věčném městě věnuji jeden článek. Venku není zrovna přívětivé počasí na courání po městě (já zimu fakt tuze nerad) a v bytě už snad nemám co uklízet. Dnešní den je tedy přímo stvořený k tomu, abych vám naservíroval první část návštěvy Říma. Na konci každého článku pak naleznete galerii fotek z daného dne. Takže vzhůru k vyprávění!


Jelikož jsem se dobrovolně stal účastníkem zájezdu (o zkušenostech s průvodkyní, řidičem a cestovní kanceláří Čedok, se kterou jsme cestovali si můžete přečíst zde), asi vás nepřekvapí, že ubytování jsme měli několik kilometrů od Říma v malém městečku, zato však v moc hezkém hotelu. Během cesty jsme dali dohromady partu fajn lidí a společně nejenom snídali, večeřeli a po večerech popíjeli, ale po Římě cestovali na vlastní pěst. Protože historii opravdu miluji, stal jsem se průvodcem naší malé skupinky a také jsem si značně procvičil angličtinu. 

První den jsme absolvovali brzkou snídani a poté hned zrána vyrazili do Říma. Hezky na konečnou metra a pak hurá do centra. Mimochodem, musím říci, že římské metro je mnohem lépe řešeno než to pražské, komfortnější, klimatizace funguje a při nástupu a výstupu se člověk netlačí jak idiot v desetimetrové frontě, jako v Praze. Navíc do římského metra vstoupíte pouze s lístkem, což beru jako další plus. Metrem jsme dorazili přímo pod Koloseum. 

Ten pocit, když jsem poprvé viděl Koloseum, byl naprosto úžasný, taková ta euforie, že konečně spatříte na vlastní oči něco, co celý roky obdivujete a vidíte jen na fotkách. Popsat ty pocity je asi nepopsatelné. Před Koloseem jsme dostali od naší arogantní průvodkyně patnáct minut rozchod. Takže jsme pořídili pár fotek, selfíček a stihli jsme mrknout na Konstantinův oblouk. Pak už nás průvodkyně táhla od Kolosea pryč, aby nám ukázala její oblíbené kostely. A tady se vám musím omluvit, protože jména všech těch kostelů jsem si fakt nezapamatoval. Nicméně hned v tom prvním kostele jsem napsal do obálky své přání a vhodil do urny. 

Asi po hodince jsme se od průvodkyně oddělili s tím, že si půjdeme po vlastní ose. Přeci jen jsme přijeli do Říma obdivovat všechny ty památky a ne absolvovat exkurzi po římských kostelech v postranních uličkách. Zakoupili jsme si lístek do Kolosea, Fora Romana a na Palatin. Interiér Kolosea je možná ještě mnohem impozantnější než exteriér. V Koloseu nás, krom stavebního umění starověkých Římanů, také překvapil popelník. Ano, přímo v Koloseu si můžete dát cigaretu. 

Po návštěvě Kolosea jsme, spolu s mojí skupinkou, vyrazili na prohlídku Fora Romana a císařských paláců na Palatinu. Tady mě trochu mrzelo, že na prohlídku těchto skvostů jsem neměl více času. Protože člověk by tam opravdu mohl strávit celý den. Zvlášť ty císařské paláce mě hodně mrzí. Už byla brzké odpoledne a nás pomalu, ale jistě zmáhal hlad. A tak jsme vyrazili a hledali, kde bychom se najedli. Při jedné z hlavních ulic nedaleko Kolosea jsme objevili naprosto famózní malou rodinou a pravou italskou restauraci s úžasnou obsluhou, kde jsme poté obědvali pravidelně i po zbytek návštěvy Říma.

První den jsem ochutnal italské špagety carbonara a bylo to jídlo naprosto famózní. Po obědě jsme se vypravili cestou kolem italského prezidentského paláce k Fontáně di Trivi, která je opravdu nádherná. Bohužel užít si ji v klidu je nemožné, protože je zde hlava na hlavě. Od fontány jsme zamířili na Španělské schody. Tady se policisté málem upískali, neboť i přes všeobecně známou vyhlášku, že na schodech se nesedí a nesvačí se i přesto našli ťulpasové, kteří posedávali. Kolem Španělských schodů také pobíhá mnoho imigrantů, kteří důvěřivým turistům nabízí růže (samozřejmě, že pak chtějí nějaký ten peníz), v uličkách okolo také tito pánové prodávají často fejky známých značek. Pouliční prodej je vůbec v Římě dost rozšířený.

Kousek od Španělských schodů si přijdou na své milovníci módy, neboť tu mají své butiky světoznámé módní značky. Málem jsem si zde koupil nádhernou podzimní bundu, která na mě z výlohy přímo volala. Když jsem si prohlédl cenovku, tak už mi tak pěkná nepřipadala. 

Tím bych vyprávění o prvním dni v Římě završil a během února se můžete těšit na další díl. A co vy? Byli jste v Římě a jak se vám v něm líbilo?

Pro odběr dalších článků mě nezapomeňte sledovat na facebooku. Sledovat mě můžete také na instagramu

  • Share:

You Might Also Like

0 komentářů