Recenze: Oheň a krev

By Jáchymův svět - dubna 11, 2020

Milí přátelé,


vítám vás u dalšího příspěvku na blogu. Tak nějak už jsem si zvykl publikovat pravidelně, aspoň jednou za týden. Nejinak tomu bude i tento víkend. Přiznám se, že jsem přemýšlel o čem bych měl dnes napsat, protože momentálně se naše životy smrskly na jakousi existenci mezi domovem, parkem a obchodem. A o koronaviru se mi vážně momentálně psát nechce. Ale pak jsem si to uvědomil, vždyť přeci pravidelně čtu spoustu zajímavých knih! Tak proč toho nevyužít a nepřipravit pro vás sem tam nějakou recenzi a tip, co si přečíst. Takže, dnes tu pro vás mám první recenzi v tomto roce. 

V dnešní recenzi se podívám na zoubek knize Oheň a krev od George R. R. Martina, který je autorem románové ságy Písně ledu a ohně, která byla na obrazovky přenesena jako světoznámý seriál Hra o trůny
Stručné info:
Žánr: fantasy
Vydáno: 2019, Argo
Orig. název: Fire and Blood
Počet stran: 664
Více na databázi knih.

Kniha Oheň a krev předchází sáze písně ledu a ohně a vypráví o tom, co se dělo před dějem knihy Hry o trůny. Dovolím si vyvrátit to, že některé jiné recenze vám budou tvrdit, že se jedná o román. Ne, nejedná se o román, kniha je psána stylem kroniky a jedná se v podstatě o výklad historie od prvního targaryanského krále Aegona I. Dobyvatele až po Aegona III. Autor plánuje vydat ještě jeden díl, kde chce vylíčit vládu zbylých targaryenských králů. 

Z mého pohledu je kniha napsána poutavě, autor vystupuje jako kronikář a během vyprávění čerpá z různých zdrojů a nabízí čtenářům několik pohledů a výkladů dané události. Tady bych zmínil, že kniha je spíše pro fajnšmekry a zaryté fanoušky a styl kterým je psána nemusí vyhovovat všem, protože popisuje asi 150 let a tedy opravdu není možné, aby byl děj vyprávěn stylem klasického románu. Každopádně, jak už jsem napsal výše, pro mě to bylo poutavé a nemohl jsem se od knihy odtrhnout. Jenomže, já jsem milovník historie a to co čtu já, je pro mnoho lidí nezáživné, protože mé milované knížky tvoří většinou odborná literatura popisující dějiny ve stylu to se stalo toho a toho dne, léta páně a tak dále. :D 

No a přesně tak na mě působí i tato kniha a proto jsem si přišel na své, zároveň jsem velký fanoušek fantasy světů a hry o trůny. Pokud jste viděli seriál, četli knihy a ztráceli se v tom množství postav, tak tady vám mohu říci, že budete chvíli propadat zoufalství. V knize se vyskytuje tolik postav, které mají mezi sebou příbuzenské i nepříbuzenské vztahy, sympatie, antipatie... Ze všech těch jmen se vám bude točit hlava a upřímně přiznávám, že opravdu není v silách člověka si je zapamatovat, znovu připomínám, že děj popisuje zhruba 150 let. Sám jsem velký perfekcionalista, ale autor ságy písně ledu a ohně mě stále nepřestává překvapovat, jak komplexní svět s tolika postavami dokázal vytvořit a nedopouští se chyb. To na něm obdivuji. 

V knize rozhodně nechybí to, co dělá hry o trůny hrami o trůny. Je plná drastických scén, emotivních momentů, lásky, vášně, drsného života ve středověku a zemřít může opět kdykoliv a kdokoliv. Některé postavy budete nenávidět, jiné milovat a další nebudete vědět, kam zařadit. A o tom by mělo kvalitní dílo být. Osobně se mi nejvíc líbil příběh vyprávěný mezi řádky na pozadí. Byl o jisté mladé šlechtičně, která se stala manželkou krále a vydrápala se na vrchol, aby z něj posléze zase spadla hezky dolů. Jakmile si přečtete osudy všech Targaryenů, tak zjistíte více o genetických dispozicích Daenerys k šílenství a proč sakra to Královo Přístaviště nakonec vypálila.

Celá kniha je opatřena opravdu nádhernými ilustracemi, které jen podtrhávají podobu kroniky. Ilustrace zachycují důležité historické události, panovníky a jejich rodiny, o kterých je v knize vyprávěno. Navíc obálka knihy ladí s celou edicí románové ságy, kterou vydalo nakladatelství Argo. A osobně považuji obálky těchto knih za jedny z nejpovedenějších na trhu. Tady musím přiznat, že vizuální stránka obálek mě nadchla natolik, že jsem si koupil nejen Oheň a krev, ale následně i celou sérii Písně ledu a ohně. Což mě vyšlo na necelé 4 000,- Kč. Píseň ledu a ohně jsem předtím četl jen v elektronické podobě, takže už se těším, až si to zopakuji u knih v tištěné podobě.

Četli jste tuto knihu? A jak se vám líbila? Napište mi do komentářů. 
Uvidíme se zase (pravděpodobně) za týden! 


Jáchym


 • Share:

You Might Also Like

2 komentářů

 1. Já nikdy nedočetla ani základní sérii hry o trůny :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem velký milovník literatury. Ale se hrou o trůny jsem měl trochu problém a skončil jsem u třetího dílu. :) Takže teď to hodlám napravit a když bude ošklivo, tak budu číst a číst. :D :)

   Vymazat