Rozhovor s Luckou: o focení a těle jako plátně

By Jáchymův svět - dubna 22, 2020

Milí přátelé,

vítám vás u dnešního příspěvku a zároveň prvního rozhovoru zde na blogu, kterým spustím novou rubriku rozhovorů. Tyto rozhovory bych rád vydával jednou za měsíc a vybírám si do ně zpravidla mladé lidi se zajímavým koníčkem, kterému se naplno věnují, jdou si za svými sny a mají nějakou vizi a tím co dělají, ovlivňují v dobrém slova smyslu. Takových lidí se okolo mě pohybuje spousta a rád bych vám je představil, protože věřím, že inspirovat mohou i vás. Chci také vyvrátit tvrzení některých starších lidí, že ti dnešní mladí se jen povalují a nemají žádné zájmy. Tak a teď už vám představím mého dnešního hosta, kterého vyzpovídám.

Rád bych vám představil Luciu Sobekovou, mou kamarádu, bývalou kolegyni a vlastně i dvorní fotografku. S Luckou se známe zhruba čtyři roky. Za tu dobu jsme společně mnohé zažili a Lucku považuji za jednu z mých nejbližších přátel. Důvod, proč jsem si Lucku vybral pro rozhovor však není ten, že se jedná o mou kamarádku, ale protože má spoustu zajímavých koníčků. Lucka je umělecky zaměřená dívka a mezi její velkou vášeň patří fotografování a malování. Fotografování se zájmově věnuje a já si troufám napsat, že Lucky fotky jsou malá umělecká díla. Její facebookovou stránku o fotografování sleduje přes 1000 lidí a Lucka už nafotila řadu lidí. Pod rozhovorem vám hodím odkaz na Lucky facebookovou stránku, kde si můžete její tvorbu prohlédnout a případně si domluvit focení. Na konci rozhovoru také naleznete pro ukázku několik Lucčiných fotek. A teď už se pojďme podívat, co mi Lucka odpověděla na mé otázky.


Lucko, původem jsi ze Slovenska. Jak dlouho už žiješ v Praze a jak se ti tu líbí?

V Prahe žijem cca 4 a pol roka a úplne som si ju zamilovala. Milujem tie možnosti, ktoré ponúka a samozrejme je aj krásna na pohľad. Je fajn, že pred ruchom veľkomesta tu mám možnosť vypnúť aj v prírode.. okolie Prahy ponúka rôzne prírodné destinácie, kde sa môžem skryť, keď si chcem dať pauzu od klubov a davov turistov.

Jak už jsem zmínil v úvodu rozhovoru, mezi tvé velké koníčky patří fotografování a malování. První se tě zeptám na fotografování. Jak ses k němu dostala?

Keď tak uvažujem najviac ma ovplyvnil moj strýko, ktorý sa fotografovaniu vo voľnom čase venoval už od čias, kedy som bola malé dievča. Robil krásne umelecké fotky našich zvierat u starých rodičov, potulných mačiek, nádherných kvetín a samozrejme aj mňa :) V tých časoch používal ešte pochopiteľne analógový fotoaparát a tie najlepšie fotky mám odložené dodnes. Fotiť som skúšala už od mala, keď som mala asi 8 rokov dostala som svoj prvý foťák, nebol nič moc, ale vtedy mi stačil a bola som z neho nadšená. Fotila som zvieratá v ZOO, spolužiakov na školských výletoch a v podstate všetko, čo mi prišlo ako malej školáčke do cesty... fotografovanie ma sprevádzalo v podstate celý život, ale až zhruba pred 3 rokmi som si zadovážila profesionálnejšie vybavenie a začala sa foteniu venovať aktívnejšie. 

Co fotografuješ nejraději, jakým tématům se věnuješ nejčastěji? 

Ťažko povedať, či existuje niečo, čo fotím vyslovene najradšej.. vždy fotím, to čo ma práve zaujme a preto sa snažím so sebou nosiť vždy nejaký aparát. Rada fotím ľudí, zvieratá, prírodu, mestá... to, čo je v danej chvíli k dispozícii a čo sa mi zdá byť niečím výnimočné. Zbožňujem sa na svet pozerať skrz objektív a hľadať aj v obyčajných veciach niečo neobyčajné.. Už dávno som zistila, že fotka má len máločo dočinenia s tým ČO vidíte, ale naopak s tým AKO to vidíte.. :)

Sociální sítě jsou plné fotografií lidí. Co bys doporučila začínajícím fotografům? 

Zatiaľ sa nepovažujem za nejakého veľkého profesionála, mám pred sebou ešte kus cesty, ale to, čo by som mohla asi na začiatok odporučiť tým, ktorí by radi začali fotiť je to, aby fotili naozaj všetko a vždy, keď je možnosť. Nie je potrebné si na začiatok kupovať drahé fotoaparáty a objektívy, ale naozaj skúšať fotiť s tým, čo je po ruke.. super výsledky sa dajú dosiahnuť už aj s dnešnými telefónmi.. najhlavnejšie je fotiť, fotiť a fotiť :) Keď už sa rozhodnete pre zrkadlovku, naštudujte si dôkladne jej manuál... základ je vedieť ovládať svoju mašinku a nefotiť na automate, aby ste mohli využiť svoj fotoaparát naplno a mohli sa tešiť zo svojich famóznych výtvorov.

A teď k tomu malování. Maluješ podle předlohy, nebo popouštíš uzdu fantazii?

V kreslení a maľovaní som mala niekoľkoročnu pauzu, ale som rada, že v poslednom čase som sa k nemu zase vrátila. Je to pre mňa neskutočné odreagovanie a relax... Najčastejšie čerpám nápady zo svojich snov, ktoré mám strašne pestré a niekedy mám pocit, že by som podľa nich mohla písať scenára filmov :) Na to sa zatiaľ necítim, tak ich aspoň prenášam na plátno... Keď som chodila do umeleckej školy často sme kreslili a maľovali podľa predlohy, takže mám skúsenosti aj s touto formou.. viac ma však baví vymýšlať si vlastné veci a popustiť uzdu fantázie, ako ty hovoríš. Je to potom viac osobnejšie a môžem do toho dať kúsok seba, svojich aktuálnych pocitov a vyjadriť to, čo práve prežívam.

Ještě bych se rád zeptal na vaření, protože vím, že rovněž patří mezi tvé koníčky. Dáváš přednost zdravému, nebo nezdravému jídlu? Jakou kuchyni máš nejraději? 

Prednosť dávam určite zdravým jedlám.. kedysi som jedla všetko možné, nerozmýšľala som o tom, či mi to škodí, či je to nezdravé.. myslela som si, že keď som štíhla a mám dobrý metabolizmus, môžem jesť všetko.. našťastie je tento názor už dávno preč... aj keď nie som vegetariánka, bavia ma vegetariánske recepty a doma si varím viac menej vege recepty.. najradšej mám také, s ktorými sa môžem poriadne vyhrať a skúšať všetky možné kombinácie a vylepšováky. Rada pripravujem aj morské potvorky alebo ryby.. Medzi moje obľúbené kuchyne by som zaradila asi talianskú, indickú a mexickú.

Ideální dovolená a místo, kam by ses chtěla vypravit? 

Môj zatiaľ nesplnený sen je navštíviť Indiu so všetkým, čo k nej patrí :) S priateľom sme ju plánovali na začiatok budúceho roka, ale aktuálna situácia s vírusom nám tieto plány trochu nabúrali. Uvidím akým smerom sa vecí budú vyvíjať a či sa nám podarí navštíviť túto kultúrou bohatú zem v takom blízkom čase. Pre mňa su ideálne dovolenky také, kde môžem objavovať kultúru, načerpať energiu na nekomerčných plážach a kde je vždy, čo objavovať. Nie som typ, ktorý by dokázal preležať niekoľko dní pri bazéne a nerobiť nič. Potrebujem akciu a vidieť, čo najviac, z toho, čo aktuálne miesto ponúka.

Co ty a tetování?

Tetovanie je moja srdcová záležitosť, ale to už asi vieš vzhľadom k tomu, koľko ich už zdobí moje telo. Beriem svoje telo ako jedno veľké plátno, ktoré je podľa mňa škoda nechať čisté.. :) 

Je něco, co bys vzkázala lidem, kteří mají třeba nějaký větší sen, ale neví jak ho zrealizovat? 

Ísť si za svojimi cieľmi a snami.. keď po niečom skutočne veľmi túžite a je to pre Vás dôležité, neexistuje nikto a nič, čo by Vás vo vašej ceste zastavil. Všetko je možné, len je treba konať, nevzdávať sa a začať hneď teraz. Najdôležitejšie je veriť si a robiť to, čo Vás naozaj baví.

Na závěr článku se můžete podívat na Lucčinu facebookovou stránku, instagram a několik fotografií na ukázku. Zpětná vazba a vaše komentáře jsou vítány! 
  • Share:

You Might Also Like

0 komentářů