Jak se v roce 2020 zbláznil svět

By Jáchymův svět - června 28, 2020

Milí přátelé,


vítám vás u nového článku u mě na blogu. Nejdříve si trochu nasypu popel na hlavu, protože tento měsíc jsem blog trochu zanedbával. Těch aktivit a koníčků je tolik, že si občas postesknu, čas totiž letí šíleně rychle a já bych potřeboval, aby měl den aspoň 48 hodin, abych vše stíhal tak, jak bych si přál. Dokonce mi už pár známých i čtenářů napsalo, abych už konečně něco napsal. Takže, jelikož jsem zodpovědný kluk, zasedám k pc a něco málo pro vás napíšu.Ten dnešní příspěvek, bude zase jednou o závažných věcech, tématech, která tento rok hýbou společností. Dotknu se témat koronaviru, ekonomiky, ale hlavně rasismu a nechám vás nahlédnout do toho, co si o těchto věcech myslím já. Tak doufám, že se vám článek bude líbit a něco vám přinese. Budu samozřejmě velmi rád za vaší zpětnou vazbu, neboť váš názor je pro mě velmi důležitý. 

Vrátím se nyní trochu zpětně do minulosti. Na nový rok 2020 jsem se velice těšil, vždycky totiž začátek roku považuji tak trochu za nějaký zlom, mezník a restart v jednom. Tak nějak jsem si představoval i rok 2020, kdy jsem se těšil na to, jak budu cestovat, jak se nám všem bude dařit. Místo toho nejdřív přišla pandemie, která už září po celém světě a my jsme zůstali uvěznění doma. Ve zprávách už se vůbec neobjevovaly žádné pozitivní zprávy a novináři si na koronaviru krásně ohřívali polívčičku a chrlili na nás jednu negativní zprávu a prognózu za druhou. 

Následkem koronaviru se zpomalila a začala propadat ekonomika, tisíce lidí přišlo o práci a ceny vylétly nahoru. Přesto mi situace zatím nepřipadá tak dramatická, jak líčí novináři, kteří už nám samozřejmě přinesli informace, že současná krize bude horší než velká hospodářská v minulém století. No, myslím, že to nám ukáže teprve budoucnost. Nicméně ekonomika mi přijde jako příliš složité téma na to, abych se do něj jako lajk pouštěl, takže k hospodářství se vyjadřovat nebudu. Přeskočím k další věci, která mě tento rok nemile překvapila a to počasí.

Máme už půlku roku za sebou a letošní počasí je opravdu slabé. Tropické dny by člověk napočítal na prstech jedné roky, mě osobně v poslední době přišlo, že počasí bylo takové nějaké, ani teplo, ani zima. Spíš takové šedivo a přeháňky, takových dní mám pocit, že bylo více, než těch slunečných. Asi jsem se rozmazlil, ale já si fakt oblíbil tropické počasí, krásné sluneční dny a teplo, které tu panovaly v minulých letech. Letos zatím to sluníčko a pravé léto postrádám. Rozhodně, ale nesouhlasím s názory v diskuzích, že se počasí "vrátilo do normálu", protože přestaly létat letadla. Mám ten pocit, že my lidé jsme už tak pyšní a ješitní, že máme sklon se přeceňovat a nadřazovat nad přírodu. 

Výše uvedená témata, mě samozřejmě znepokojila stejně, jako většinu lidí. Teď, ale k tématu, které mě tento rok znepokojuje nejvíc, téma, díky kterému už přemýšlím, že přestanu sledovat zprávy, protože cítím bezmoc. Přiznám se, že jsem se dlouho rozmýšlel, zda se k tématu rasismu budu vyjadřovat, protože je to v dnešní době opravdu nebezpečné téma a mám pocit, že lidé, kteří vyjádří názor, který není úplně korektní, okamžitě dostanou nálepku rasisty. Avšak zprávy, které se každý den objevují, mě opravdu nadzvedávají ze židle a dnešní článek o tom, že jistá americká univerzita odstranila jméno prezidenta Wilsona (ten Wilson, kterému z velké části vděčíme za vznik Československa) z názvu koleje, mě už opravdu rozzlobila a dohnala k tomu, že je třeba, abych vyjádřil svůj názor. 

Přijde mi naprosto otřesné, co se nyní děje. Aby bylo jasno, rasismus v jakékoliv podobě je zavrženíhodná věc a ano, všichni by měli mít stejná práva. Rozhodně není v pořádku, když policie zabije někoho, kdo je v podstatě zpacifikován. Policista byl zadržen a bude souzen a potrestán dle práva. Nicméně nemohu souhlasit s rabováním, ničením soch a přepisováním historie. Pro sprosté rabování neexistuje opodstatnění, v čem jsou lidé, kteří vyrabují obchod nevinnému obchodníkovi lepší, než ten policista, který zabil člověka? Proč někdo vypálí obchod, před kterým byl zabit černoch, když ten obchod s tím nemá nic společného?

Dříve, než začneme křičet, že bílí jsou rasisti, položme si následující otázky. Je v pořádku rabovat obchody nevinným lidem? Je v pořádku ničit sochy a pomníky historických osobností a překrucovat historii? Je v pořádku používat hesla, že na černých životech záleží, jakoby snad na životech jiných ras nezáleželo? Je v pořádku vyřazovat kultovní filmy a snímky, které vznikly před desítkami let v jiné době z databází a označovat je za rasistické? Je v pořádku do rolí ve filmech z prostředí například středověké Evropy, nebo slovanského prostředí obsazovat černochy, i když je to z hlediska historických reálií naprostý nesmysl? Je v pořádku z kosmetických prostředků škrtat slova o bělení? je v pořádku, když sociální sítě, především facebook a instagram blokují a cenzurují i slušné fotografie a názory? Je v pořádku, že když dojde k útoku na bílého člověka a jedná se o rasově motivovaný čin, tak je v médiích vždy napsáno, že danou osobu přepadli mladíci? Ale když napadnou běloši černocha, tak v médiích okamžitě hlásí titulek: běloši napadli černochy? Je v pořádku, když profesorka univerzity v Británii prohlásí, že na bílých životech nezáleží? Je v pořádku, že kdykoliv spáchá rasově motivovaný zločin běloch, okamžitě se o tom informuje, ale o rasově motivovaných útocích na bělochy se mlčí? Je v pořádku, že kdosi určuje co je korektní a co korektní není? Já myslím, že to v pořádku rozhodně není a jsme svědky toho, jak pomalu a plíživě dochází k vzrůstajícímu rasismu vůči "bílým". Myslím si, že rasismus se nevyřeší a nepotlačí tím, že začnou být v 21. století šikanováni a terorizováni běloši.

A teď něco ke statistikám. Něž se k nějakému tématu začnu vyjadřovat, snažím se k němu získat co nejvíce informací, aby to nebylo takříkajíc plácání do větru. Prostudoval jsem si několik statistik a ty statistiky vypovídají v podstatě následující. Nejmenší kriminality se v USA dopouštějí asiati, následováni bělochy, poté hispánci. Nejvyšší kriminality se dle statistik dopouštějí černoši. A teď to nejzajímavější ze statistik. Podle statistik, které jsem dohledal, dochází k mnohem větší míře mezirasových útoků a vražd Afroameričanů, proti bělochům, než bělochů proti Afroameričanům. Uvádím i několik na sobě nezávislých odkazů:

https://www.usnews.com/news/articles/2016-09-29/race-and-homicide-in-america-by-the-numbers
https://www.amren.com/the-color-of-crime/
https://ucr.fbi.gov/hate-crime/2010/narratives/hate-crime-2010-offenders
https://en.wikipedia.org/wiki/Race_and_crime_in_the_United_States#cite_note-63
https://ucr.fbi.gov/crime-in-the-u.s/2016/crime-in-the-u.s.-2016/tables/expanded-homicide-data-table-3.xls

Ze statistik tedy jasně vyplývá, že v USA je mnohem vyšší pravděpodobnost, že obětí mezirasového zločinu bude běloch spíše, než černoch. Čísla mi připadají o to víc alarmující, když vezmu v potaz, že bílých Američanů žije v USA přibližně 243 milionů, a Afroameričanů necelých 41 milionů.

Nepřijde mi také úplně v pořádku, dělat modlu a pomalu hrdinu z někoho, kdo byl 8x, nebo 9x trestaný (záznamy v médiích se různí) a tedy recidivista. Mezi zločiny tohoto pána je v médiích zmiňována i ozbrojená loupež, kdy Floyd se skupinou několika dalších přepadl dům, kde žil pár s dítětem a matce tohoto dítěte měl mířit střelnou zbraní na břicho. Opět házím odkaz, kdyby mě někdo chtěl obvinit, že si vymýšlím.

https://www.snopes.com/news/2020/06/12/george-floyd-criminal-record/
https://www.nytimes.com/article/george-floyd-who-is.html
https://thecourierdaily.com/george-floyd-criminal-past-record-arrest/20177/#George_Floyd_Gun_Pregnant_FirearmGun_Robbery_Conviction_Theft_Criminal_Career

No a závěrem se dostávám k tomu poslednímu, co bych chtěl v souvislosti s těmito událostmi ještě zmínit. Všude je nám vštěpováno, kterak žijeme v demokracii a svobodě. Ovšem, když se ohlédnu za posledními událostmi, mám pocit, že demokracie a svoboda jsou velmi křehké a je třeba je chránit všemi dostupnými prostředky. Považuji za velmi nebezpečné, že jsou osoby, které určují, co je a není korektní a kdokoliv nemá korektní názor, dostane nálepku a je v podstatě vyčleněn ze společnosti. Ještě horší je, že názory těchto korektních, papouškují celebrity, které mají obrovský vliv. Nejnebezpečnější na tom je, že spousta lidí už si nedohledává informace, neseznámí se s problematikou dopodrobna a ze všech úhlů pohledu a pouze přejímají názory celebrit, protože tyto názory jsou teď přeci in...

Tady se pomalu dostáváme na hranu, my jako Češi už máme zkušenost s tím, když přišel někdo, kdo říkal to můžete říkat a to nesmíte říkat. Není to tak dávno. No a něco podobného se děje i nyní. Správné je pouze to, co je korektní a vše ostatní je zlo. A já se tedy znovu ptám, kdo má právo určovat to, co je a není korektní?

Když se tak podívám zpětně na uplynulý půl rok, tak mám opravdu pocit, že v roce 2020 se už celý svět definitivně zbláznil. A jaký názor na to máte vy?

  • Share:

You Might Also Like

1 komentářů

  1. Nás se koronavirová aféra naštěstí nedotkla. Manžel byl doma asi jen týden, jinak do práce chodí normálně a já pracuji v e-shopu, takže jsem také normálně chodila do práce. U nás v práci dokonce proběhla dezinfekce kanceláří , abychom se tam nebáli chodit :-) . Stejně jsem ale ráda, že se život vrátil už do normálu. Byl to hrozný tlak.

    OdpovědětVymazat