Zoologické zahrady a jejich přínos

By Jáchymův svět - března 25, 2021

 Milí moji,

vítám vás u nového článku u mě na blogu. Dnešní článek věnuji zoologickým zahradám a jejich pozitivech a negativech. Inspirací pro napsání tohoto článku pro mě byla diskuze s mojí kamarádkou, která Zoo vnímá spíše negativně, kdežto já mám názor opačný. V tomto článku se pokusím popsat, proč vnímám existenci zoologických zahrad pozitivně, protože toto téma považuji za opravdu důležité. A vás na konci článku poprosím, abyste mi napsali do komentářů váš názor na zoologické zahrady. Pojďme tedy na to a podívejme se na klady a zápory Zoologických zahrad.

Inspirací k napsání tohoto článku byla skutečnost, že jsem přispěl pražské Zoo a s kamarádkou jsme poté vedli diskuzi o pozitivech a negativech zoologických zahrad. Přičemž jsme samozřejmě měli obra naprosto odlišný názor. Proto mě napadlo se podělit o mé myšlenky i s vámi ostatními. Článek rozhodně nevznikl za účelem propagace Zoo. :)


Ochrana ohrožených druhů

Začnu s tím, co považuji za největší přínos zoologických zahrad a to je ochrana, co ochrana, někdy přímo záchrana ohrožených druhů. Je dokázáno, že zoologické zahrady zachovaly spoustu druhů, které už jsou v přírodě zcela vyhynulé, nebo čelí extrémnímu stupni ohrožení. Díky těmto záchranným programům se daří druhy čelící vyhynutí nejen zachovávat pro dnešní dny, ale také dát jim šanci na budoucí existenci. To je pro mě nepopiratelný a největší přínos zoologických zahrad. Navíc, pokud si člověk nastuduje potřebné materiály, zjistí, že zoologické zahrady chovají především ohroženým druhům. Vedle toho zoologické zahrady často poskytují domov i původním druhům, které jsou vytlačovány člověkem z původních teritorií. 

Výzkum a vzdělávání

Někdo namítá, že prioritní funkcí zoologických zahrad je zábava a pobavení návštěvníků. Já s tímto zcela nesouhlasím. Ono věřím tomu, že je tomu tak možná někde v Číně, kde obecně k přírodě a všemu živému moc respektu nemají, ale nevěřím, že je tomu tak v moderních zoologických zahradách v západní společnosti. 

Prioritní rolí zoologických zahrad v naší společnosti a aspoň já tomu pevně věřím, je zachování ohrožených druhů, výzkum a vzdělávání. Cílem moderních zoologických zahrad je co nejvěrněji představit návštěvníkům přirozené prostředí daných živočichů a přinést návštěvníkům co nejvíce informací o způsobu života toho a toho druhu, s tím, že k edukaci patří také poučení o hrozbách, kterým dané druhy čelí. 

Moderní zoologické zahrady se také snaží co nejvěrněji napodobit přirozené prostředí daného druhu, aby tento druh byl ve svém prostředí pokud možno co nejspokojenější. Zvířata mají k dispozici nepřetržitou veterinární péči a je dokázáno, že zvířata v zajetí se dožívají mnohem vyššího věku, než ve volné přírodě. Navíc už většina moderních zahrad má k dispozici takové výběhy, kdy zvíře má k dispozici jak výběh, tak zázemí a soukromí. Však to znáte, že kolikrát jdete do ZOO a tam je polovina výběhů prázdná, protože zvířata na vás prostě nemají náladu a odpočívají v ústraní. A tak je to správně. Proto nemohu souhlasit ani s tvrzením, že účel zahrad je jen vynucené předvádění zvířat ve výběhu.

Zoologické zahrady vs nelegální chovatelé

Myslím, že je také potřeba zmínit, jak důležitou roli mají zoologické zahrady v boji proti nelegálním chovatelům, kteří často zvířata chovají v naprosto otřesných a nevyhovujících podmínkách. Když se na to přijde, tak zvířata nejčastěji končí v péči právě zoologických zahrad. Vůbec si nedovedu představit, jaký osud by takto zachráněné živočichy čekal, pokud by zoologické zahrady, nebo opravdu kvalitní chovatelé neexistovali.

Péče o zvířata

Jak už jsem zmínil v předchozích odstavcích, zvířatům v zoologických zahradách se dostává špičkové a kvalitní péče a zvířata se dožívá někdy až dvojnásobně vysokého věku. Několikrát jsem byl svědkem toho, jak se chovatelé zoologických zvířat o své svěřence starají a mohu říct, že k nim vždy přistupovali s láskou a byli to odborníci na svých místech. Mnohdy je také vidět, že mezi zvířetem a chovatelem existuje opravdový vztah. Samozřejmě, že se asi všude najde nějaký výjimka, ale i v domově důchodců najdete pečovatelku, co se otřesně chová k seniorům, nebo na dětském oddělení narazíte na zlou sestru, co nemá rádi děti. To je všude, ale většina zaměstnanců v těchto oborech to dělá s opravdovou láskou! A tak se mě za ně opravdu osobně dotýká, když někdo tvrdí, že zoologické zahrada je na stejné úrovni jako cirkus! 

Opravdu, prosím, buďme racionální a nesrovnávejme zoologickou zahradu s cirkusem. A to z důvodů, které jsem již popsal. Ano, cirkusy by měly být zakázány, protože zvířata tam jsou opravdu chována v nevyhovujících podmínkách, neustále převážená sem a tam a opravdu účel jejich chovu je k pobavení zákazníků. S čímž naprosto nesouhlasím. Cirkus se od zoologické zahrady zcela diametrálně odlišuje!

Zoologické zahrady nejsou zakládány za účelem zisku

Nesouhlasím ani s tím, že jsou zoologické zahrady zakládány za účelem zisku. Kdyby tomu tak bylo, tak máme podobných zařízení a hlavně v rukách soukromníků mnohem více. Provoz zoologických zahrad je nicméně podřízen přísným legislativním normám. Zoologická zahrada musí podle těchto norem zajistit pro živočišný druh vhodné životní podmínky, vychovávat veřejnost a šířit osvětu, poskytovat pravidelnou veterinární péči a mnoho dalšího.

Vzdělávejme se

Na závěr článku bych chtěl napsat, že bych byl samozřejmě mnohem radši, kdyby existence zoologických zahrad nebyla potřebná a zvířata mohla v klidu žít ve svém přirozeném prostředí a přirozeným způsobem života. Jenomže v dnešním světě, kdy se člověk neštítí opravdu ničeho, zoologické zahrady potřebné jsou. Proto mě překvapují různí aktivisté a ochránci zvířat s extrémistickými názory, kteří považují zoologické zahrady za ztělesnění zla. Prosím všechny, kteří mají extrémně vyhraněné názory, aby si o dané problematice nejdříve něco nastudovali a informace získávali z ověřených zdrojů. Nikoliv z toho, že někdo říkal to a to, nikoliv z příspěvků na facebooku, nebo článků bez zdrojů a důkazů. Prosím, vzdělávejme, protože o tom je ta pravá osvěta, nikoliv o tom, přebírat extrémní a ničím nepodložené názory.

Uvědomme si, že pokud by neexistovaly zoologické zahrady, tak už spousta druhů dávno vyhynula, zvířata z nelegálních chovů by končila bůhví kde. Já osobně jsem za každého živočicha, který byl díky zoologickým zahradám zachráněn rád. A ano, jsem mnohem raději, když spokojené zvíře dostává potravu a žije delší život, než kdyby jej v přírodě ulovil pytlák pro jeho kožišinu. Prosím, pokud vám záleží na právech zvířat, nepodléhejte extrémním názorům, ale přemýšlejte o všem v souvislostech, z více úhlů pohledů a nikoliv pod emocemi, osobním přesvědčením, nebo na základě ničím neověřených článků z internetu, které píšou bez důkazu právě takoví lidé. 

A jaký názor na zoologické zahrady máte vy? Napište mi do komentářů. 


Slovo závěrem: samozřejmě se mohu mýlit já. Nicméně spoléhám se na více zdrojů, především z wikipedii, na ověřené zdroje z kvalitních médií, názory odborníků i na mé osobní zkušenosti se zoologickými zahradami. 

 • Share:

You Might Also Like

9 komentářů

 1. Souhlasím, ZOO nejsou zlem, ale právě naopak mnoho zvířat se díky tomu zachránilo a právě i před lidmi, kteří se ničeho neštítí, před pytláky, před úbytkem jejich přirozeného prostředí. A co jsem slyšela, tak ZOO mají opravdu přísná pravidla pro chov zvířat. Takže tuhle aktivitu proti ZOO nechápu.
  Hlavně by mě zajímal názor takových lidí, co by s těmi zvířaty dělali. Slyšela jsem i názor pustit takové zvíře do přírody. Jenže zvíře z cirkusu nebo od chovatele není zvyklé na takové prostředí a nepřežilo by. Problém je, že někteří lidé to vidí jen z té jedné strany, ale nepřemýšlí nad důsledky takových rozhodnutí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, moc děkuji za názor. :) Já samozřejmě nejsem proti aktivismu jako takovému, ale přál bych si, aby tento byl více racionální a podložen věcnými důkazy a argumenty. :)

   Vymazat
 2. souhlasím s tebou :) navíc i samotné zoo ukazují lidem, jaké programy dělají a informují o problémech týkajících se jak fauny tak i flory :) ne všechny zoo jsou zlo a ne všechny jsou dobré, ale věřím, že převládá to dobro :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Karamelko, moc ti děkuji za komentář a zpětnou vazbu. :) Jsem moc rád, že podle reakcí zde, na facebooku i instagramu si většina lidí uvědomuje, jak je to důležité téma a zajímá se o něj. :)

   Vymazat
 3. Jáchym, ty žiješ zatiaľ „len“ rok v Covid dobe a už mi píšeš/hovoríš aký si z takého života bez slobody deprimovaný a frustrovaní.. mnoho ľudí, kvôli tejto situácii vyhľadalo odbornú pomoc.. tak si predstav aké to musí byť pre zvieratá, ktoré sú odsúdené na život v klietkach alebo malých výbehoch (aj ten najvačší výbeh v zoo je nič oproti tomu, čo im ponúka príroda). To ich „šťastie“ z takéhoto super života vlastne máme možnosť vidieť na vlastné oči v ZOO.. levy pobehujúce zo strany na stranu, opice, ktoré pojedajú vlastné výkaly, iné monotónne činnosti, agresia atď. Tieto znaky pre zvieratá žijúce vo voľnej prírode štandardné nie sú. V článku si spomínal edukatívne zámery zoologických záhrad. Môžu zmrzačené zvieratá medzi mrežami, neprejavujúce takmer žiadne prirodzené chovanie slúžiť ako vzdelávací nástroj? Je dokázané, že takéto zvieratá trpia duševnými poruchami a z toho dôvodu su dopované antidepresívami. Čo sa z toho naučíš v ZOO o zvieratách ty alebo deti, ktoré tam berú ich rodičia? Jediné, čo za mňa v ZOO slúži k vzedlávacím účelom sú informačné cedule pri výbehoch a to je trochu málo, nie? Zvieratá chované v zajatí nemajá na výber a tak celý deň len leňošia, chovajú sa úplne inak ako by sa mali chovať v prírode, nemajú možnošt si dokonca ani sami vybrať partnera, čo je pre nich v prírode veľmi dôležité.. To čo, používame ako trest pre zločincov sú bežné podmienky pre život zvierat v ZOO.. klietky a výbehy sú stavané tak, aby boli zvieratá vždy na očiach, skryté zviera nemá pre ZOO žiadnu hodnotu. Keď sa narodia mláďatá, starí už nie tak atraktívni jedinci sú často predávaní alebo vymeňovaní (ako nejaké zboží). Keď sa pre nich nenájde miesto sú samozrejme utratení. Chovné programy zoologických záhrad sú neúspešné, pretože poskytujú neprirodzené prostredie, v ktorom nútia zvieratá sa reprodukovať. Záchytné stanice alebo centrá na reprodukciu ohrozených druhov samozrejme, existujú, ale sú neverejné, čo je za mňa správne. Zvieratá nie sú predsa exponáty, že by mali byť celé dni vystavené davom, ktoré ich len zbytočne stresujú. To, že je zisk pre ZOO dôležitejší než životné podmienky zvierat je jasné z toho, že bez peňazí by bola ohrozená už samotná existencia podniku. Finančné prostriedky, ktoré by mali byť určené pre zvieratá slúžia často na reklamu alebo nové atrakcie, ktoré majú nalákať nových návštevníkov. Už samotný pobyt v ZOO vo mne vyvoláva pocit, že je pre tieto záhrady prvoradé, aby sa tam cítil dobre návštevník a zvieratá sú až na druhom mieste… Na to, aby som si tieto skutočnosti uvedomila, ani nemusím pátrať na internete po dôverihodných zdrojoch (ktoré samozrejme sú - GOOGLE).. stačí zapojiť zdravý rozum a logiku.. Pre mňa sú ZOO odrazom dnešnej zvrátenej doby.. a táto tvoja propaganda ma vôbec nepresvedčila o opaku, práve naopak.. je mi ešte viac smutno, že sú ľudia stále takto zaslepení a podporujú ZOO.. Lucka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lucka, jsi moje kamarádka a já to vůbec nemyslím špatně, nicméně mě je zase smutno z tvého názoru. Přijde mi, že prostě absolutně nechceš slyšet jakákoliv pozitiva, která zoologické zahrady mají... To co jsem popsal v tom článku, to není propaganda, to je fakt. Jsi milovnice a ochránkyně zvířat a já ti to věřím, protože tě znám. Ale tvůj názor na zoo mi přijde a snad to jako tvůj kamarád mohu říci, radikální a ovlivněný emocemi. Já nevím v kolika zoologických zahradách jsi byla. Já jsem navštívil za svůj život zoologické zahrady několikrát a vždy jsem viděl chovatele, kteří pro zvířata dělali první poslední, spokojená, dobře živená zvířata, která si hrála. Například ZOO v Praze se snaží velmi věrně co nejvíce napodobit přirozené prostředí zvířat. Rozhodně tam zvířata netrpí na několika metrech čtverečních, rozhodně nejsou mučená a týrána. Ano, ani já nesouhlasím s tím, že jsou někdy zvířata usmrcována, ale znovu říkám, zoologické zahrady v západní Evropě jsou na opravdu vysoké a špičkové úrovni. A ano za existenci zoologických zahrad může zase a jen člověk. Ano, bylo by fajn, kdyby člověk nevraždil, nepytlačil a nezabíjel zvířata pro potěšení a já mám na tohle stejný názor, že ti, kteří to dělají jsou zrůdy. A právě proto jsem rád, že jsou tu aspoň zoologické zahrady, které pomáhají mnoho druhů zachraňovat. O chovných programech, kdy se podařilo zachránit x druhů a opět je rozšířit do volné přírody jsem si načetl mnoho a zoologické zahrady na tom mají lví podíl, to že ty to popíráš, to na tom nic nezmění.
   Znovu podotýkám, že jsi má kamarádka a nemyslím to vůbec špatně, ale nemá smysl, abychom spolu my dva na toto téma diskutovali. Tak jako ty s mým názorem zcela nesouhlasíš, tak já ten tvůj uznávám, ale považuji ho už prostě za radikální.
   Protože podle takové logiky jsou pak zlo i všichni chovatelé psů, koček. Není zlé držet psa doma? Kočku doma? Není zlo mít křečka v kleci? Dobře, zrušme zoologické zahrady a lidé už se přestanou o zvířata a jejich osudy zajímat úplně, člověk bude vyhánět zvířata dál z jejich domovů a nebude pro ně žádný náhradní domov, vymře x živočišných druhů... Víš, já prostě uvažuji o všem v souvislostech a z několika úhlu pohledů, svět není černobílý, neexistuje zlo a dobro. Radikální názory zvířata zachránit nepomohou, naopak jim to spíše uškodí. Toť můj názor.
   Jáchym

   Vymazat
  2. Dobrý den Lucko,
   myslím, že píšete zapáleně, nicméně ne vše je pravda.
   Zvířata v současných zoologických zahradách se mají kde ukrýt, výběhy a zázemí jsou již většinou koncipovány tak, aby to soukromí zvíře mělo. Co se stresu z davů lidí týká, pravdu odkrývá právě současný lockdown a uzavření zoologických zahrad pro návštěvníky. Ošetřovatelé již na jaře loňského roku hlásili, že zvířatům návštěvníci chybí a snaží se jim je všelijak nahrazovat.
   Zmiňujete patologické chování v souvislosti s nedostatečným výběhem v porovnání s volnou přírodou. Toto chování, jak správně píšete, pramení z nudy. Ano, sebevětší výběh nemůže zajistit, aby se zvířata nenudila. Po čase ho totiž budou mít prozkoumaný a je fakt, že kde to znám, tam mne to přestává bavit. Zoologické zahrady proto využívají enrichment, obohacují prostředí, snaží se ho měnit a tím zamezit nudě. To, že proti nudě je nejlepší přímá práce se zvířetem je zase druhá věc. To je mimochodem důvod, proč zvířata v cirkusech toto patologické chování nevykazují. Spousta vyspělých evropských zoologických zahrad již ostatně začala se zvířaty cíleně pracovat. V tomto bodě mluvíme o intelektuálních potřebách zvířat. Svůj intelekt v přírodě používají na zajištění potravy a vlastního bezpečí. Naprostá většina zvířat má tak velké teritorium ne proto, že by toužila po mnohakilometrových procházkách, ale proto, že jinou možnost pro přežití nemají. Není důležitá velikost výběhu (i když samozřejmě klec bez výběhu je špatně). Důležité je zajištění všech potřeb toho zvířete. A u těch oblastí, které nelze zajistit (právě ty intelektuální potřeby - v chovech zvířata nemusí vymýšlet jak a kde něco sehnat k jídlu a ani o svoje bezpečí se nemusí starat), je třeba vymyslet plnodnotnou alternativu. V tomto případě zaměstnat mozek.
   Píšete, že staří jsou pro zoo po narození mláďat nadbyteční. Ve skutečnosti je to naopak - plodné páry si zoo hýčká, nadbytečná mláďata se buď snaží umístit v jiné zoo, nebo je utratí. Což je tedy věc, která je pro mne nepřijatelná. Obzvláště když vím, že v některých případech by se pro dané zvíře umístění našlo.
   Co se týká záchranných stanic a toho, že nejsou přístupné. Opravdu je to dobře? Jak víte, co přesně se tam děje? Jsem v kontaktu s předními světovými odborníky na welfare zvířat. Měli možnost vidět několik takových záchranných stanic a nemluví o tom, co tam viděli, zrovna nadšeně. Doslova říkají, že se tam dějí hrozné věci.
   Ano, v každém způsobu chovu najdeme špatné přístupy. Jsou ale i dobré. Probíhá obrovské vymírání druhů, člověk již zabral mnoho místa a změnil podmínky pro život zvířat tak zásadním způsobem, že mnohé druhy bez jeho pomoci nepřežijí. Zrušení těchto chovů by nevratně způsobilo, že naše příští generace nebudou mít možnost tato zvířata poznat. Znovu se tím zatíží již tak výrazně narušená rovnováha v přírodě. Je to ta správná cesta?

   Vymazat
 4. Pěkný den,
  souhlasím s Vámi, že je třeba posuzovat individuálně. Jsou dobré i špatné zoologické zahrady. Jejich prioritou by měla být ochrana zvířat, výzkum a vzdělávání. Myslím, že je dobře, že díky zoologickým zahradám máme možnost během jednoho dne poznat živočichy prakticky z celého světa.
  Co mi opravdu vadí je fakt, že některé zoologické zahrady nedokáží korigovat rozmnožování a pak se své odpovědnosti zbavují utrácením mladých. Skrývá se to pod termínem "management chovu" a je to šílenost, kdy si někdo hraje na Boha a rozhoduje o životě sotva narozených mláďat jen na základě toho, že on sám není schopen zajistit mu odpovídající domov. Přitom mnohdy by se vhodné a dobré umístění mimo certifikované zoologické zahrady našlo.
  Nesouhlasím ale s tím, že cirkusy nemají vhodné podmínky pro zvířata. Existují na to dlouhodobé výzkumy přímo v cirkusech, prof. Ted Friend a dr. Marthe Kiley-Worthington se této problematice věnují celoživotně, strávili mnoho let výzkumem v mnoha cirkusech, zoologických zahradách i tzv. sanctuaries. Při dodržení konkrétních podmínek jsou podle nich chovy v cirkusech na velmi dobré úrovni a v některých ohledech už ze své podstaty fungování jsou pro zvířata jednou z nejlepších alternativ chovu. Také cestování není pro ta zvířata špatné, naopak jim prospívá. Že je nestresuje prokázal I. Birmelin testováním hladiny stresových hormonů. Zkuste si ty výzkumy najít. Pomohou Vám pochopit životní potřeby zvířat a možnosti jejich naplňování v lidské péči.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pěkný den, Fany,

   děkuji Vám moc za Vaše komentáře a zpětnou vazbu. Vaše názory jsem si pečlivě pročetl a oceňuji, že jsou racionální a podnětné. Určitě si zkusím Vámi zmíněné výzkumy vyhledat a trochu si o dané problematice načíst a seznámit se s ní. Naprosto souhlasím s tím, že co mi vadí je utrácení zvířat. Protože jak uvádíte, ano, pokud se zaměřuji na chov, měl bych být schopen poskytnout mláďatům adekvátní péči a prostor. To je bohužel jedno s negativ a přesně toto považuji za něco, proti čemu by se mělo bojovat, vyhraňovat a tlačit na to, aby se tyto negativní prvky v budoucnu zcela odstranily. Nikoliv tlačit na to, aby se zoologické zahrady zcela zrušily.

   Využiji toho, abych sem ještě napsal mou zkušenost se zoologickými zahradami, kterou mám. Nejčastěji jsem navštěvoval ZOO v Ústí nad Labem, kam mě brali od malička a je pro mě v podstatě srdcovou záležitostí a tamní obyvatele velmi dobře znám. A také ZOO Praha. Rád bych zde zmínil, že například v ZOO Ústí měli dlouhé roky slavný chov lachtanů. Už jako malé dítě jsem se na lachtana moc těšil a návštěvy ZOO ve mně probudily jako v malém dítku velký zájem a než jsem přešel k mému největšímu koníčku - historii, během dospívání - tak jsem se zabýval hlavně zvířaty a přírodou a měl o těchto tématech bezpočet knih. A věřím, že ten prvotní zájem ve mně vzbudila právě ZOO.

   Co se týče lachtanů, když před lety poslední lachtan Moritz, kterého jsem mimochodem od malička miloval, zemřel, ZOO od dalšího chovu lachtanů upustila. A to kvůli tomu, že podmínky podle současného poznání a regulí již nebyly vyhovující. Pokud by té zlé zoo šlo jenom o peníze a návštěvníky bez zájmu o blaho živočichů, nepořídila by si ihned lachtana nového, když ten byl celá léta doslova maskotem a největším lákadlem ZOO?

   Dále bych zmínil ZOO Praha, která za poslední roky prošla opravdu obrovským vývojem. Zvířata mají opravdu věrně napodobená prostředí. Znovu také napíšu, že většina ošetřovatelů, které jsem kdy měl tu čest potkat se ke svým svěřencům opravdu chovala s láskou a měla k nim vztah. Myslím, že toto povolání člověk z velké části vykonává jako poslání a jsou to srdcaři. A také osobně mám známého, který v zoologii pracuje.

   Dále zmíním, že moderní ZOO se snaží zvířatům opravdu poskytnout soukromí jak je to jen možné. Zde bych zmínil konkrétní příklad, v pražské zoo mám nejraději tygra, je to impozantní zvíře, pravý císař živočišné říše. Vždy se na tygra jdu rád podívat. No a mohu zde napsat, že jsem ho vlastně ani v ZOO nikdy pořádně neviděl. Protože konkrétně v PRaze má výběh koncipován tak, že má maximální soukromí a napodobují zde jeho přirozené prostředí ze sibiře tak věrně, že tygra lze opravdu jen velmi těžko spatřit.

   Také jsem nezažil, že by např. gorily, nebo orangutani seděli jako tělo bez duše a vadila jim přítomnost lidí. Naopak v každé ZOO, kterou jsem navštívil Gorily a Orangutani, které uvádím jako příklad, vždy vesele dováděly, dělaly obličeje, posunky a přes sklo si s lidmi hrály.

   To je taková má reakce na všechny komentáře zde. Jsem moc rád, že se mi podařilo vyvolat diskuzi, jsem rád, že lidé nejsou lhostejní a toto téma je zajímá a jsem také rád, že příspěvkem na krmivo pro zvířata v ZOO se mi podařilo přimět spoustu dalších lidí, aby zvířata podpořili také. :)

   Přeji Vám krásný den a určitě mrknu na výzkumy a vědce, které jste zde zmínila, abych si rozšířil obzory a povědomí. :)

   Vymazat